Jezdíte s vozíkem? Budete platit mýto!

Navrhuje to sdružení autodopravců, mnisterstvo je zatím zdrženlivější.

Osobní vozy s tažným zařízením na přívěs by mohly za dva roky platit mýtné, podobně jako nyní kamiony. Za dva roky totiž ministerstvo dopravy počítá s rozšířením mýtného ze skupiny vozů 12 a více tun na hranici 3,5 tuny a pokud by mělo osobní auto v technickém průkazu jako souprava s přívěsem uvedenu vyšší hmotnost, mělo by platit mýto, uvedl mluvčí sdružení autodopravců Česmad Bohemia Martin Felix. Poukázal přitom na současnou praxi, kdy mýto musejí platit i nákladní auta s hmotností pod 12 tun, pokud mají v technickém průkazu napsáno, že s přívěsem tuto hranici mohou překročit.

Podle mluvčího ministerstva dopravy Karla Hanzelky stále platí výklad, že na jedno vozidlo nelze platit střídavě dálniční známku i mýtné podle toho, jestli jede bez přívěsu nebo s ním. O tom, jak bude řešeno posunutí hranice pro mýtné na vozy do 3,5 tuny, je však podle něj předčasné hovořit.

Podle výkladu ministerstva by ale již nyní měly osobní vozy s tažným zařízením, které překračují maximální povolenou hmotnost 3,5 tuny, platit dálniční známku odpovídající nákladním autům, tedy 7000 korun namísto 900 Kč. To se přitom týká velké části větších osobních aut, jako je například VW Passat nebo terénní vozy. „Jinak se ve správním řízení vystavují pokutě až do výše 500 000 Kč,“ dodal Felix.

„Co se týká vozidel o hmotnosti nad 3,5 tuny a mýtného, nebyl bych tak rezolutní jako Česmad. Nechci v tuto chvíli říkat, že to bude tak nebo tak,“ uvedl Hanzelka. Podle něj je například možné, že zákon upraví platnost mýta jen na nákladní vozy.

autoweb.cz, ČTK

19.9.2007 7:13

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist