Hyundai čeká na vydání stavebního povolení

Příprava území pro stavbu továrny v Nošovicích běží podle plánu.

Příprava více než dvousethektarového území určeného pro stavbu nové továrny jihokorejské automobilky Hyundai v Nošovicích na Frýdecko-Místecku běží podle harmonogramu. Investor nyní čeká ukončení stavebního řízení a vydání stavebního povolení k výstavbě. Ta by měla být zahájena nejpozději do konce letošního roku. Po včerejším jednání to novinářům řekli budoucí generální ředitel nošovické továrny Kim Ok-čo a hejtman Evžen Tošenovský. „Jednali jsme o harmonogramu přípravných prací a kontrolovali veškeré položky, všechno je naprosto v pořádku. Snažíme se, abychom v co nejkratší době získali stavební povolení,“ uvedl Kim Ok-čo, který by měl mimo jiné jednat také s možnými subdodavateli pro nošovickou továrnu. Podle budoucího šéfa je ale zatím předčasné k této spolupráci cokoli bližšího sdělovat.

Kim Ok-čo během jednání s hejtmanem podle mluvčí krajského úřadu nevyloučil, že by stavba mohla být zahájena už v listopadu. „V současnosti pracuje v Ostravě asi desítka našich manažerů, v říjnu bych měl přijet natrvalo i já sám. Počítáme do budoucna zhruba se šesti desítkami našich expertů, kteří by řídili výstavbu a pak i provoz nošovické továrny,“ řekl. Podle hejtmana se oba partneři chtějí vyhnout administrativním chybám, aby se maximálně eliminovala případná odvolání.

„Shodli jsme se i na tom, že veškeré přípravy daného území běží podle harmonogramu, to znamená i přeložky inženýrských sítí ze zóny. Dokončujeme příjezdovou staveništní komunikaci a běží další soutěže například na stavbu protihlukového valu. Chtěli bychom, aby veškerá povolení, která jsou nutná, byly tak, aby stavba mohla být fyzicky zahájena do konce roku,“ dodal Tošenovský. Přesnější datum zahájení stavby zatím není podle hejtmana možné upřesnit. V červnu zástupci automobilky při své návštěvě Nošovic uvedli jako termín zahájení 10. prosinec. „Pokud stavební povolení nenabylo právní moci, nemůžeme hovořit o přesném termínu,“ řekl hejtman. Podle Tošenovského kraj také pomůže najít byty pro korejské pracovníky Hyundai, kteří přijedou do Česka i se svými rodinami.

„Domluvili jsme se na tom, že dostaneme konkrétní požadavky, abychom mohli pomoci společnosti Hyundai najít odpovídající bytové zázemí,“ uvedl hejtman s tím, že v regionu vzniká mnoho různých rezidenčních bytů. Kim Ok-čo se podle mluvčí hejtmanství setká i se svým doprovodem se starosty obcí dotčených výstavbou závodu (Dobré, Nošovic, Nižních Lhot, Vyšních Lhot) a také s primátorkou Frýdku-Místku a primátorem Ostravy. Na výstavbu zóny vláda už v květnu schválila téměř 1,8 miliardy korun. Tři čtvrtiny zaplatí stát, zbytek půjde z krajské pokladny. Počítá se přibližně s 280 miliony z krajských rozpočtů během deseti let. Kraj peníze použije například na kompenzace zemědělskému družstvu, na výplatu statisícového příspěvku každé domácnosti v Nižních Lhotách a Nošovicích a na další výkupy pozemků pro dopravní napojení zóny. Zemědělci už prvních 20 milionů dostali, občané obou obcí by měli obdržet polovinu příspěvku při zahájení stavebních prací, tedy zřejmě ještě do konce roku.

autoweb.cz, ČTK

16.8.2006 6:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist