GM letos asi poprvé prodá více vozů v zahraničí než v USA

Příčinou je expanze GM na zahraničních trzích a razantní nástup asijských značek v čele s Toyotou v USA.

Největší světová automobilka General Motors v letošním roce zřejmě poprvé ve své téměř stoleté historii prodá více automobilů v zahraničí než na domácím trhu. Řekl to generální ředitel GM Rick Wagoner. Ve Spojených státech by GM měla tento rok prodat asi 4,5 milionu vozů, zatímco mimo USA by to mělo být již 4,6 milionu, řekl Wagoner listu Detroit Free Press. „Je to trend, v jehož rámci se podoba společnosti velmi změní,“ řekl. Ještě v roce 2003 prodávala GM na domácím trhu o 20 procent vozů více než v zahraničí. Tento posun je odrazem zmenšujícího se podílu GM na americkém trhu, kde ji ohrožují především asijské značky v čele s japonskou Toyotou. V roce 1962, na vrcholu své slávy, ovládala GM 50,7 procenta amerického trhu, letos však podle analytiků skončí s polovinou tohoto podílu.

Koncern na druhé straně expanduje v zahraničí, zejména na rychle rostoucích trzích, jako je Čína. GM tento týden oznámila, že zruší do roku 2008 v rámci restrukturalizace zhruba v Severní Americe 30 000 pracovních míst, tedy asi deset procent její celkové pracovní síly, a uzavře asi tucet továren. Firma se tím snaží uvést do souladu výrobní kapacity s poklesem domácího prodeje. „Náš osud bude v příštích třech až pěti letech určen tím, jak se nám podaří naše podnikání v USA ozdravit a vrátit k zisku,“ řekl Wagoner detroitskému listu.

autoweb.cz, ČTK

26.11.2005 2:11

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist