General Motors zřejmě uzavře několik továren v Severní Americe

Problémy největší světové automobilky neberou konce a jejímu šéfu Ricku Wagonerovi ani zaměstnancům není co závidět.

Automobilka se potýká se značně ztrátovým hospodařením a dlouhodobě jí klesá podíl na trhu. Podnik dnes na 14:30 SEČ svolal tiskovou konferenci. Ředitel automobilky Rick Wagoner bude ještě před otevřením akciových trhů hovořit k zaměstnancům a předpokládá se, že jim o plánu zavřít několik továren řekne jako prvním. Wagoner už minulý měsíc řekl, že podnik bude muset sáhnout k drastickým opatřením, pokud má obstát v tvrdé konkurenci. Automobilka už má jen asi 25 procent amerického trhu, kterému na němž předtím dlouho s velkým náskokem kralovala. Její kritici tvrdí, že podnik musí nutně zeštíhlet a uvést kapacity do souladu s poptávkou.

Na americkém trhu se stále více uplatňují podniky z USA, které získávají trh na úkor General Motors. Výrobní závody automobilky v současné době fungují zhruba na 85 procent kapacit, zatímco asijští rivalové jsou v USA mnohem efektivnější. Automobilce ale svazuje ruce smlouva s odborovou organizací United Auto Workers, která nedovoluje výrazně omezit výrobu. Platnost smlouvy skončí až v roce 2007 a do té doby firma zřejmě nebude moci výrazné zefektivnění prosadit. Wagoner už letos naznačil, že do roku 2008 bude muset propustit 25 000 lidí, většina z nich ale buď odejde do důchodu, nebo se s automobilkou dohodne na ukončení práce.

General Motors bude muset řešit i vysoké náklady na penze a zdravotní péči svých zaměstnanců, a to i těch, kteří už jsou v důchodu. Problémy v General Motors se v posledních týdnech hromadí a v současné době se schyluje ke stávce ve firmě Delphi. Ta bývala součástí General Motors, ale od konce 90. let funguje samostatně. Delphi je ale stále hlavním dodavatelem díků pro General Motors a pokud by v ní začala stávka, General Motors by zřejmě musel začít s výrazným omezováním výroby.

autoweb.cz, ČTK

21.11.2005 2:16

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist