General Motors začne nabízet nové slevy s cílem zvýšit prodej

Čtvrtinový propad říjnových prodejů nutí problémy sužovanou firmu obnovit rozsáhlé slevy.

Největší světová automobilka General Motors chce svým zákazníkům začít znovu nabízet stejné slevy, které přiznává i zaměstnancům dodavatelských firem. Uvedli to dealeři automobilky, firma sama ale jejich informace nechtěla komentovat. Podnik je kvůli vysokým ztrátám a klesajícímu podílu na trhu už delší dobu ve vážných problémech. Pokud se informace dealerů ukážou jako správné, slevy budou platit pouze na území Spojených států. Podnik s nimi přichází v době, kdy se jeho situace dál zhoršuje. Od začátku roku se ztráty automobilky počítají na miliardy dolarů; problémem se ukazují hlavně vysoké náklady vstupů.

General Motors vždy získával největší příjmy z prodeje velkých sportovních a terénních vozidel, jejich popularita se ale vzhledem k rostoucím cenám ropy v posledních letech snižuje. Podnik navíc musí platit obrovské částky na zdravotní pojištění zaměstnanců a vysoké odvody na penze, což jeho finanční situaci o to víc zhoršuje. Dílčí úspěch firma zaznamenala v pátek, kdy zástupci odborové organizace United Auto Workers (UAW) souhlasili s tím, že podniku odlehčí s částí nákladů. Automobilka tak už nebude automaticky a zdarma poskytovat zdravotní pojištění všem zaměstnancům a zmizí i tak zvané výslužné, na které měli nárok bývalí zaměstnanci včetně jejích partnerů.

Analytici ale nevěří, že dohoda automobilce pomůže zcela otočit hospodaření. „Je to dohoda správným směrem, ale nikdo si nemyslí, že to znamená konec jejich problémů,“ reagoval analytik společnosti Argus Research Group Kevin Tynan. Podle něj existuje až deset zásadních problémů, které automobilka musí vyřešit. Smlouva z pátku je prý jen jedním z nich, a to ještě méně významným. Prodej automobilů General Motors v říjnu klesl o 23 procent a podnik jako hlavní důvod uvedl absenci prodejních pobídek. V létě ke zvýšení prodeje rovněž využíval zaměstnaneckých slev, podotýká agentura Reuters.

autoweb.cz, ČTK

14.11.2005 9:21

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist