General Motors je vyšetřován kvůli účtům, investoři mají strach

Vyšetřování se týká způsobu účtování odvodů do penzijních fondů a transakcí se zkrachovalou Delphi.

Automobilka General Motors oznámila, že jí úřady zaslaly obsílku s požadavkem na vysvětlení určitých finančních transakcí. Vyšetřování se týká firemních účtů a vztahuje se k prošetření způsobu, jakým General Motors účtoval příspěvky zaměstnancům včetně odvodů do penzijních fondů. Vzhledem k tomu, že jde o informace, které mohou mít zásadní dopad na kurz akcií, firmy mají v takových případech povinnost o těchto skutečnostech informovat bezodkladně. Úřady chtějí rovněž objasnit finanční transakce mezi automobilkou a dodavatelem dílů Delphi, který nedávno vyhlásil bankrot.

Automobilku se vedle Komise pro cenné papíry chystá vyšetřovat i federální velká porota, a to kvůli aktivitám její finanční odnože General Motors Acceptance Corp. Tentok krok je součástí širšího vyšetřování pojišťoven a souvisí s podezřením, že některé podniky využívají speciálních pojišťovacích produktů k vylepšení výsledků hospodaření. Na problémy General Motors začaly nervózně reagovat devizové trhy a dokonce kvůli nim oslabil kurz dolaru. Ten klesal už kvůli tomu, že se obchodníci rozhodli inkasovat zisky z rychlého růstu kurzu, prodej dolaru ale nabral na síle právě po zprávě o situaci v General Motors, uvedla agentura Reuters.

autoweb.cz, ČTK

27.10.2005 9:32

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist