EK popírá zahájení řízení proti ČR kvůli mýtnému

Zároveň však potvrdila, že zkoumá, zda česká volba pozemního systému neodporuje příslušné směrnici o mýtném v EU.

Evropská komise popřela, že zahajuje proti České republice řízení pro porušení práva kvůli výběrovému řízení na dodávku elektronického mýtného. Potvrdila ovšem, že se zabývá českým rozhodnutím dát přednost systému pozemních čidel před satelitním systémem. „Tato záležitost je teprve ve velmi počátečním stádiu a potrvá ještě dosti dlouho, než se EK rozhodne, zda je opodstatnění k zahájení takového řízení,“ sdělil zdroj EK, který si nepřál být jmenován. Dodal, že se čeká na právnický posudek, zda ČR svou volbou pozemního systému elektronického mýtného porušila právo.

Pokud by EK k takovému názoru dospěla, bude Prahu o záměru zahájit řízení informovat ještě předtím, než ho formálně spustí. Server Euro OnLine v pátek sdělil, že má k dispozici dokument, ze kterého vyplývá, že EK zahajuje řízení s odvoláním na evropskou směrnici o součinnosti elektronického mýtného. Stojí v něm údajně: „V současné době zahajujeme řízení pro porušení práva (infringement)…“. Existenci dopisu nepotvrdila ani komise, ani české zastoupení při EU.

Z dostupných informací vyplývá, že EK se českým elektronickým mýtným zabývá ze dvou důvodů. Generální ředitelství pro vnitřní trh zajímá, zda při výběru vítězné firmy Kapsch nedošlo k porušení pravidel o zadávání veřejných zakázek, a to na základě stížností neúspěšných konkurentů. Generální ředitelství pro dopravu zase zkoumá, nakolik je česká volba pozemního systému slučitelná s příslušnou směrnicí o elektronickém mýtném v EU. Ta sice nenařizuje, jaké systémy mají státy zavádět, výrazně ale doporučuje satelitní systém, také vzhledem ke spouštění družicového pokrytí Galileo.

Tendr na mýtné vyhrála firma Kapsch. Na soutěž si u Evropské komise stěžovala nejen vyřazená italská společnost Autostrade, ale i další subjekty, které se jej ani nezúčastnily. Antimonopolní úřad v první instanci potvrdil, že ministerstvo dopravy při výběru vítěze tendru postupovalo správně. Vyřazená Autostrade a sdružení Mytia se ale odvolaly.

autoweb.cz, ČTK

13.3.2006 5:11

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist