EK chystá řízení proti ČR kvůli tendru na mýtné

Evropské komisi se nelíbí diskriminace satelitního řešení na úkor mikrovlnného.

Evropská komise připravuje proti České republice řízení pro porušení práva. Důvodem je výběrové řízení na dodávku elektronického mýtného. Dnes to uvedl server Euro OnLine. Evropské komisi podle informací Eura vadí, že ČR údajně diskriminovala satelitní řešení na úkor mikrovlnného. Server má k dispozici dokument, ze kterého vyplývá, že ředitel oddělení komise zodpovídajícího za dopravu a energie Mathias Ruete zahajuje řízení s odvoláním na evropskou směrnici o součinnosti elektronického mýtného.

Zprávu, že by EK už spustila kvůli mýtnému řízení proti ČR, dosud diplomatické zdroje na dotaz ČTK nepotvrdily. Vyjádření komise se zatím nepodařilo získat. „V současné době zahajujeme řízení pro porušení práva (infringement). Evropská směrnice nepředepisuje satelitní technologii jako jedinou v budoucnosti v Evropě používanou, avšak důrazně ji doporučuje. Domníváme se, že by neměla být vyřazena ze současných ani budoucích tendrů a její dodavatelé by měli mít šanci podat své nabídky,“ cituje Euro z dokumentu.

Ruete uvádí, že o tomto problému hovořil i s českým ministrem dopravy Milanem Šimonovským a před možnými následky ho varoval. Šimonovský se podle Eura řízení neobává. „S ředitelem Ruetem jsem se setkal a o mýtném jsme hovořili. Upozornil mě, že komise může vstoupit do celého procesu výběru vítězné firmy. Myslím si, že pro své šetření nenajdou žádný podklad,“ řekl Euru.

Tendr na mýtné vyhrála firma Kapsch. Na soutěž si u Evropské komise stěžovala nejen vyřazená italská společnost Autostrade, ale i další subjekty, které se jej ani nezúčastnily. Úřad pro ochranu hospodářské soutěže v první instanci potvrdil, že ministerstvo dopravy při výběru vítěze tendru postupovalo správně. Vyřazená Autostrade a sdružení Mytia se ale odvolaly. Předseda úřadu by o rozkladu měl rozhodnout do poloviny března.

autoweb.cz, ČTK

10.3.2006 4:53

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist