Celníci si stěžují na výpadky mýtného

Generální ředitelství cel dnes oficiálně informovalo ministra dopravy o problémech se systémem pro výběr mýtného od firmy Kapsch.

Systém je prý často tak přetížený, že i několikrát za den zkolabuje. Někdy údajně nefunguje dokonce celý den. V dnešních zprávách to uvedla televize Nova. Ministr dopravy Aleš Řebíček po firmě Kapsch chce, aby problémy odstranila. Ta ale jakékoli chyby softwaru popírá.

„Systém vykazuje nedostatky. Nedostatky mohou způsobit i to, že je přerušena komunikace mezi naším vozidlem a mezi centrem,“ řekl Nově mluvčí Generálního ředitelství cel Jiří Barták.

„Pro nás to byla, řekněme, nová informace, takže my jsme ve spojení a samozřejmě to budeme řešit,“ reagoval Řebíček. Celníci se například o kamionu, který nezaplatil mýtné a natočily ho kamery na mýtné bráně, dozvídají z centrály Kapsche i s dvouhodinovým zpožděním. Pracovníci Kapsche jim prý doporučují, aby počítače každé dvě hodiny vypínali a zapínali, protože systém je údajně zahlcen.

Podle Kapsche ale nejsou problémy vážné. „Mýtný systém je v provozu teprve čtyři týdny, takže se může ojediněle vyskytnout tu a tam nějaký problém,“ řekl Nově mluvčí Kapsche David Šimoník. Podle Novy také některé brány zřejmě nefungují. Jeden a ten samý kamion na trase z Plzně do Prahy zaplatil jednou mýto 400 korun a po 14 dnech pouze 77 korun. Celkem 14 mýtných bran ho nezaznamenalo. Kapsch to ale odmítá.

„To bych vyloučil, tam to bude spíš nějaké upozornění,“ řekl Šimoník. Na výběr mýtného dohlíží nezávislý auditor, kterým je společnost Logica CMG. Od čísel, která zjistí, se odvíjí odměna pro firmu Kapsch. Za měsíc leden bude ministerstvo dopravy chtít po firmě, aby úspěšnost výběru mýtného doložila jasnými důkazy, uvedla Nova.

autoweb.cz, ČTK

1.2.2007 8:18

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist