Část prodloužení dálnice D11 je hotová, pomoci by měla Chlumci

Příští týden v úterý bude otevřen jeden pás dálnice v délce 18 kilometrů mezi Dobšicemi a Chýští.

První část z budované dálnice D11 z Poděbrad do Hradce Králové je hotová. Příští týden v úterý silničáři otevřou jeden pás dálnice v délce 18 kilometrů mezi Dobšicemi a Chýští. Nová silnice by měla zejména odvést kamiony z dopravou přetíženého Chlumce nad Cidlinou. Jeho představitelé však nejsou o přínosu nové silnice zcela přesvědčeni. Silničáři současně v úterý otevřou novou silnici druhé třídy z Ovčár na Kolínsku do Jestřábí Lhoty. Tato silnice včetně nové části dálnice by měla zjednodušit spojení do automobilky TPCA v průmyslové zóně Ovčáry.

„Plnohodnotná dálnice D11 až po Hradec Králové bude dokončena za rok,“ řekl mluvčí Ředitelství silnic a dálnic Jan Hoření. Nová dálniční silnice by měla ulevit hlavně pětitisícovému Chlumci nad Cidlinou, protože její část mezi křižovatkami Levín a Chýšť bude pro kamiony sloužit jako obchvat města. Aby se kamiony od Chlumce nad Cidlinou na dálnici vůbec dostaly, musel Královéhradecký kraj letos rychle postavit nový dálniční přivaděč od okraje města ke křižovatce Levín. Podle chlumeckého starosty Miroslava Uchytila není zdaleka jisté, zda řidiči kamionů na obchvat při mnohakilometrové zajížďce skutečně najedou. „Kamiony k využití obchvatu nebude nic nutit. Obávám se, že bez represe kamiony na obchvat z města nevyženeme,“ řekl Uchytil s tím, že vše se ukáže až za provozu během ledna a února.

Pokud by počet kamionů výrazně neklesl, je radnice podle Uchytila připravena zahájit stavební průzkum dvou mostů ve městě přes Cidlinu a Bystřici. „Mohlo by se ukázat, že mosty nejsou pro těžká auta průjezdné. Pak by kamiony musely na obchvat,“ řekl Uchytil. Nyní ve špičce přes město projede téměř 30 000 aut denně, z toho asi 8000 kamionů. Z tohoto pohledu jde o nejzatíženější komunikaci v Hradeckém kraji. Řidiči osobních vozů jedoucí z Hradce Králové do Prahy a opačně zřejmě budou podle Uchytila nadále jezdit původní trasou. „Při nájezdu na novou část dálnice by je čekala zajížďka 16 kilometrů. Rychlost na dálniční části navíc bude omezena na 80 kilometrů v hodině,“ řekl Uchytil.

Do konce příštího roku by měli silničáři dálnici dotáhnout v plném čtyřproudém profilu až pět kilometrů před Hradec Králové. Výstavbu dálnice až do města stále blokují vlastníci několika pozemků. Silničáři proto chystají varianty provizorního napojení konce dálnice před Hradcem Králové na stávající silniční síť. Stavba dálnice z Poděbrad do Hradce Králové začala po čtrnáctileté přestávce loni v lednu. Úsek v délce téměř 49 kilometrů bude stát asi 15 miliard korun.

autoweb.cz, ČTK

13.12.2005 2:21

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist