Autosalon Brno 2007: Řidičkám dělá problém couvání

Zrazuje je prostorová představivost, říká instruktor; couvat však neumějí i někteří muži.

Českým řidičkám dělá největší problém couvání, zjistili instruktoři, kteří vedli testovací jízdy pro ženy na brněnském veletrhu Autosalon. Za pět dní si jízdu s lektorem vyzkoušelo kolem sedmi set dam. Většina z nich by autoškolou nejspíš prošla, a to i přes problémy s couváním a parkováním, řekl ČTK jeden z instruktorů Jan Vyhnánek. Za šest dní na veletrhu zjistil, že ženy nejsou ve srovnání s muži tak špatní řidiči, jak o nich muži tvrdí. Ani jedna nehoda, žádní mrtví a ranění, žádný křik a už vůbec ne slzy, a to i přesto, že na místě spolujezdce seděl muž, popsal testovací jízdy Vyhnánek.

Většinu žen prý jeho přítomnost znervózňovala. Ženy často nechtějí řídit, když je vedle nich muž, zvlášť pokud je to manžel. „Se svým mužem sedám do auta nerada, moc mi do toho mluví a nakonec vždycky řekne, že měl radši řídit on,“ postěžovala si jedna z účastnic testovacích jízd. Muži ale nemají co mluvit, ani oni nejsou vždy prvotřídní šoféři, řekl Vyhnánek. Také jim prý dělá couvání často problémy. Nejvíc je to poznat při parkování. „Muži, ale častěji ženy, to dělají špatně. Otočí se a couvají s hlavou dozadu. Potom ale nemají takový přehled,“ soudí instruktor. Správně by měl řidič koukat do zrcátek, střídavě do pravého a levého. Vidí tak celou délku auta, jeho přední část i vůz vedle. Nepřítelem žen je navíc prostorová představivost, při couvání často otáčejí volantem na opačnou stranu než mají. Proto také některé řidičky zacouvávaly i načtyřikrát, podotkl Vyhnánek.

A ještě jedno minus na řidičkách našel. Jsou prý až moc opatrné. „V autě je hlavně potřeba rychle se rozhodovat, a to právě i při couvání. Nemůžu dlouho koukat, kam pojedu. Tím, že jsou pomalejší, zvlášť ve městech to troubením a pokřiky komentují řidiči a vzniká ten dojem, že je žena za volantem špatná,“ míní.

autoweb.cz, ČTK

14.6.2007 8:55

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist