Auta budou po nehodě sama volat záchranku

Potřebný systém bude povinně v každém novém autě, provozovat ho má O2.

Zřejmě od roku 2010 budou muset být všechna nová auta vybavena automatickým systémem, který v případě nehody přivolá záchranáře. Systém budou do vozidel montovat výrobci, po kterých to požaduje Evropská komise. Termín však dosud není jistý, EK ho již několikrát změnila.

Palubní jednotka, tzv. OBU, se bude podobat té, kterou nyní používají kamiony k platbě mýtného. Jak odhadl Hanzelka, její cena bude zhruba 150 eur (4200 korun). Při nehodě by jednotka sama měla vytočit číslo 112 a přivolat záchranáře. Jednotka se aktivuje zřejmě na základě vystřelení airbagu. Na místo nehody záchranáře přivede globální navigační systém GPS. Podle ředitele odboru strategie MD Martina Pichla bude systém stejný ve všech členských státech EU.

„Systém oznámí nehodu, i pokud je posádka v bezvědomí nebo mluví jazykem, kterému by záchranáři nerozuměli,“ řekl Pichl. Dodal, že se uvažuje i o manuální aktivaci, což by využili například řidiči, kteří k havárii přijedou.

Na výrobu automobilů se záchranným systémem se připravují i evropské automobilky, které již dříve podepsaly memorandum, kde záchranné systémy podporují. „My na vývoji systému pracujeme, ale čekáme na upřesnění pravidel ze strany EU a z toho se odvodí všechny ostatní věci, kde to bude, jak to bude, kolik to bude stát, atd.,“ řekl mluvčí Škoda Auto Evžen Krauskopf. Podle něj se dá nyní těžko odhadovat, zda zařízení zdraží nové vozy.

Záchranný systém bude provozovat telefonní operátor Telefónica O2, který vyhrál výběrové řízení na zpracování projektu. Telefónica se také stará od roku 2004 o samotnou SOS linku 112. Podle Vladimíra Velechovského z Telefóniky budou moci řidiči použít do OBU jednotky SIM kartu od libovolného mobilního operátora. „My máme koncové zařízení, které přijímá linku 112 a od roku 2010 bude přijímat ještě i eCall, ať už to bude ze sítě T-Mobile, O2 nebo Vodafone,“ řekl Velechovský.

Použití záchranného tlačítka bude stejně jako v případě volání na linku 112 pro řidiče zdarma.

autoweb.cz, ČTK

6.4.2007 8:29

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist