Austrálie: pouličním závodníkům zničíme auta!

Vláda Nového Jižního Walesu v Austrálii v pondělí ohlásila nasazení tvrdých opatření proti lumpům v autech.

„Lumpové v autech“, neboli řidiči, kteří se chovají neukázněně a nebezpečně sobě i svému okolí, mohli doposud o své (většinou různě „vytuněné“) auto přijít, protože policie měla právo jim je zabavit. Teď ale mohou úřady zajít ještě o krok dál. Auto mohou exemplárním způsobem zničit. Nabourají ho, natočí jeho zničení na video a pak ho budou pouštět majiteli a dalším mladým motoristům, u nichž se předpokládá, že by k podobnému chování mohli mít sklon.

Že vám to nedává smysl? Inu, nám taky moc ne. Alespoň ale v Austrálii (stejně jako v Kalifornii) platí, že před zničením vozu musí dotyčného lumpa usvědčit, že se účastnil nelegálních pouličních závodů – na rozdíl od Kanady, kde státní zástupce prohlásil, že by se měla šrotovat všechna auta, u kterých lze byť jen předpokládat, že by se takových nelegálních závodů mohla zůčastnit.

Ničení upravených a sportovních aut je nesmysl a zbytečné plýtvání penězi. Místo toho by se zabavená auta mohla prodat v aukci (ve spoustě zemí se to tak dělá) a utržené peníze by se daly použít na dodatečné vzdělávání řidičů. Možná by se státní úředníci v Novém Jižním Walesu měli podívat na filmovou sérii Rychle a Zběsile. Tam filmaři zničili spoustu aut a myslíte, že si z toho diváci odnesli ponaučení, že nemají blbnout na silnicích? Naprosto naopak. Po prvím díle prudce vzrostla návštěvnost na závodech dragsterů i četnost ilegálních závodů a po posledním díle zase každý touží driftovatptá se nás, jestli to jde i s Formanem. Jediná část nového plánu australské vlády, která má hlavu a patu, jsou plánované nárazové zkoušky zaměřené na nejčastější úpravy, které tuneři na svých autech provádějí. Z těch bude alespon vidět, nakolik je ta která úprava (ne)bezpečná.

Pokud tedy australští řidiči nadále cítí potřebu závodit, ve svém vlastním zájmu by se měli odebrat na oficiální závodní dráhu, otevřenou pro veřejnost. Mají štěstí, že u nich takové věci existují, u nás, aby je člověk hledal mikroskopem…

autoweb.cz

14.11.2007 7:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist