Novela zákona zjednoduší obchod s ojetinami

Po téměř dvouletém legislativním procesu senát schválil novelu zákona 56/2001 Sb. o podmínkách provozu vozidel na pozemních komunikacích, která kromě řady jiných změn také zásadním způsobem mění pravidla pro registrace vozů z hlediska místní příslušnosti.

Schválená novela zákona nejen usnadňuje registrace vozidel, ale i zlepšuje možnost dokončení registrace vozidla v případě, že nový nabyvatel vozu tento proces protahuje. Obě změny usnadní obchodování s ojetými automobily jak pro společnosti, tak pro motoristy.

Ty zatím trápí zejména nutnost přihlásit ojetinu v místě její dosavadní registrace, což je z hlediska času dost náročné. Řada motoristů tak raději pořízení vozidla ze vzdálenějšího regionu lidově řečeno odpískala, než by si třeba brala v práci dovolenou. Tato komplikace naštěstí konečně skončí.

„Na přijaté novele pozitivně hodnotíme zejména změnu v pravidlech registrace vozidel, která umožní vozy přihlašovat na majitele na kterémkoliv pracovišti registru po celé zemi, zatímco dříve to bylo možné jen v místě bydliště nebo sídle předchozího vlastníka. To spotřebitelům značně komplikovalo obchody s ojetými vozy, pokud byli z různých měst či opačných konců republiky. Zákon také zlepšil pravidla pro dokončení registrace v případě, že nový nabyvatel vozu nespolupracuje. Věříme, že obě opatření přinesou jak obchodníkům, tak zákazníkům snížení administrativní náročnosti procesu změny vlastnictví automobilu při zachování jeho bezpečnosti. Je to významný krok ve zlepšování úrovně služeb veřejné správy pro občany,“ uvedla Karolína Topolová, generální ředitelka AAA AUTO International, největšího obchodníka s ojetými vozy.


Celkově na trhu ojetin v loňském roce změnilo majitele 700 000 automobilů. Zrušení místní příslušnosti pro jejich registraci se tedy dotkne obrovského množství spotřebitelů. „Život usnadní zejména těm, kdo si třeba dříve kvůli náročné proceduře registrace koupi vozu z jiného regionu raději rozmysleli. Odpadne také obrovské množství administrativy, spojené s posíláním dokumentů k vozidlům, a to opět jak obchodníkům, tak jednotlivým spotřebitelům,“ řekla Karolína Topolová.

V zákoně bylo také upraveno ustanovení, které nyní umožní dokončit registraci vozu prodávajícímu, pokud tak neučiní kupující, přesto že k tomu má k dispozici veškeré potřebné dokumenty. Tato situace byla doposud velkým strašákem nejednoho prodávajícího.

„Tuto změnu pokládáme rovněž za důležitou, protože přispívá k větší transparentnosti aktuálního vlastnictví vozu. Setkáváme se totiž s případy, kdy na sebe lidé vozy nepřihlašují a původnímu majiteli pak vznikají komplikace, například v okamžiku, kdy je s vozidlem spáchán přestupek nebo za něj není hrazeno povinné smluvní pojištění,“ dodala generální ředitelka AAA AUTO.

Novela samozřejmě pomůže i obchodníkům s ojetinami, jimž citelně usnadní administrativu a spolu s tím ušetří i nemalé náklady. To platí především pro větší obchodníky, kteří vykupují vozidla z různých míst republiky.

21.1.2017 5:00| autor: Milan Jirouš

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist