Novela pravidel silničního provozu ve finále – II. část

Pojďme se podívat na další změny v silničním zákoně, které schválili poslanci – zejména pak na měření rychlosti obecní policií a bodování přestupků.

Čtěte také: Novela pravidel silničního provozu ve finále – I. část

1) Měření rychlosti vozidel Městskou policií bez značky
Je smutnou skutečností, že nám označení úseků, kde se i Městská policie rozhodla připojit na penězovod z pokut vybíraných tam, kde je to finančně zajímavé a bez ohledu na to, jestli to má něco společného s bezpečností silničního provozu, bude zrušeno a MP bude smět měřit všude tam, kde jí to určila Policie ČR. V rámci obhajoby určitě lze prověřit, jestli takový dokument existuje, faktem ale zůstává, že měřené úseky už nebudou muset být označeny.

2) Změny v dopravně-psychologickém vyšetření
Novelou odpadlo vyšetřování encefalografem. Naznačuje nám tím zákonodárce, že i předtím to byla jen zbytečná šikana? Druhou změnou je to, že dopravně-psychologickému vyšetření se bude muset podrobit řidič žádající o vrácení řidičského oprávnění po vybodování se.​3) Omezení po absolvování autoškoly jen s automatem
Absolvoval-li žadatel o řidičské oprávnění praktický výcvik a zkoušku v  řízení motorového vozidla s vozidlem vybaveným automatickou převodovkou, obecní úřad obce s rozšířenou působností omezí řidičské oprávnění příslušné skupiny nebo podskupiny pouze na vozidla s tímto druhem převodovky; toto omezení se však neprovede, jde-li o řidičské oprávnění skupiny AM. Vozidlem vybaveným automatickou převodovkou se rozumí vozidlo, ve kterém není pedál spojky, popřípadě u vozidel, k jejichž řízení opravňuje řidičské oprávnění skupiny A nebo podskupiny A1, ruční páka.

4) Sčítání bodů

Zákonodárce konečně dostal rozum a nastavil omezení pro sčítání bodů. Totiž – pokud jedete za současné právní úpravy o něco rychleji v pondělí, v úterý, ve středu, ve čtvrtek, v pátek a v sobotu a za každý přestupek máte dva body a za další týden vás předvolají za všech šest přestupků, tak vám za současného stavu dají sice jen jednu pokutu, ale šestero bodů, takže jste rázem vybodovaní za týden.

To je samozřejmě nesmysl, a tak se konečně zavádí, že se body takto nebudou sčítat, pokud se projednají ve společném řízení. To by bylo super, protože by se tak za 258 překročení rychlosti během roku (jako příklad), které by byly projednávány najednou, udělovali jen jedny body. Tak hodní na nás zákonodárci ovšem nebyli a omezili to na tři měsíce, ale i to je posun dopředu.Tudíž, všechna překročení rychlosti (jako příklad) spáchaná ve třech měsících a projednávaná tak ve společném řízení budou „odměněna“ pouze jedněmi body, což je alespoň určitý krok v rozumnosti přičítání bodů tak, aby to mělo alespoň nějaký efekt a ne že se řidič dozvěděl, že se během týdne vybodoval (a k tomu ještě na takových maličkostech jako bagatelní překročení rychlosti).

5) Dopravní přestupky a kde je najdeme?

Zákonodárce pojal velkolepou myšlenku zrušit §22 zákona o přestupcích a všechny dopravní přestupky z tohoto ustanovení přehodil do ust. §125c zákona o provozu na pozemních komunikacích. Těžko říct, co ho k tomu vedlo. Mně osobně to přijde jako zbytečné Ctrl+C, Ctrl+V, ale kdo ví.

Až budete tedy od účinnosti novely hledat dopravní přestupky, hledejte v §125c zákona o provozu na pozemních komunikacích a ne v přestupkovém zákoně.

Skutkové podstaty jsou tytéž, a to včetně dřívějších chyb, které byly prostě překopírovány. Za nejvážnější z nich, která tam je už od roku 2006, patří to, že za dopravní nehodu, při které někomu odřete čelo, přijdete o řidičské oprávnění nejméně na rok (i kdyby chtěli, tak vám méně dát nemohou), ale když někoho vážně zraníte nebo i zabijete, můžete v klidu skončit jen s podmíněným zastavením trestního stíhání, při  kterém neplatíte ani pokutu, ani nepřijdete o možnost řídit – prostě taková typicky logická a kvalitní legislativní práce našich zákonodárců.6) Úpravy u bodů
Ohledně bodů došlo kompletně k odstranění šestibodových přestupků s tím, že se přesunuly do sedmibodové skupiny. Některé přestupky pak zmizely z bodové škály úplně (nesvícení, neoprávněné použití vyhrazeného pruhu), jiným se pro změnu bodová „váha“ snížila (např. telefonování bude jen za 2 místo za 3 body). U rychlosti došlo ke změně v tom směru, že do 5 km/h v obci a do 10 km/h mimo obec bude takové překročení rychlosti rovněž bez bodů.

​7) Účinnost
Tyto změny se projeví v silničním provozu pravděpodobně od 1. 8. 2011 (pokud novela vyjde ve Sbírce zákonů ještě v květnu).

16.5.2011 9:15| autor: JUDr. Tomáš Beran

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist