Nové povinné značení pneumatik už letos

Kromě vajíček, mléčných výrobků a masa má Evropská unie pod dohledem také prodej pneumatik. Od letošního roku tady máme nové povinné značení.

Tak ze které strany začít? Nabízí se dnes už obvyklé spílání na evropský „superstrát“ a jeho mnohdy nesmyslná pravidla, ale nenechme se rozladit a podívejme se na to, o co přesně v případě pneumatik jde. Nakonec to bude třeba opravdu užitečné.Mluvíme o novém evropském značení, jedná se o nařízení EU, které zavádí povinné označení pneumatik standardizovaným štítkem poskytujícím informace pro spotřebitele, provozovatele vozových parků a obecně pro kupující.

Konkrétně je řeč o třech klíčových výkonnostních parametrech: o valivém odporu, přilnavosti na mokru a hlučnosti. Zjednodušeně řečeno je informační nálepka podobná štítku známého s bílého zboží.

Účel? Cílem je „zvýšit bezpečnost a zlepšit hospodárnost a šetrnost k životnímu prostředí v silničním provozu podporováním úspornějších a bezpečnějších pneumatik s nižší hlučností.“ Tohle prohlášení máme od společnosti Goodyear.Jsou tady výjimky. Na protektory, profesionální off road gumy, závodní pneu, pneumatiky s hroty, dojezdové rezervní pneumatiky, obutí na motorky, pneumatiky na vozidla jejichž první registrace proběhla před 1. říjnem 1990, gumy s rychlostním indexem nižším než 80 km/h a pneumatiky na ráfek s průměrem menším než 254 mm nebo větším než 635 mm, se tohle nařízení nevztahuje.

DOPORUČUJEME: Zakáže Evropská unie spalovací motory?

Od kdy nás bude štítky tímto způsobem informovat? Detaily o parametrech budou povinné od 1. listopadu 2012 na pneumatikách vyrobených po 1. červenci 2012.

Filip Rakovan

10.3.2012 5:30| autor: Filip Rakovan

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist