Nissan představuje elektronické řízení drive-by-wire

Automobilka Nissan postupně zavede do sériové výroby elektronické řízení, které již nepotřebuje pevné spojení s předními koly.

Automobilka Nissan provedla poměrně revoluční krok. Uvádí do sériové výroby systém řízení, který nepotřebuje pevné spojení s předními koly. Doposud se mu výrobci vyhýbali, protože přijít o pevné spojení mezi volantem a koly je dost riskantní – stoprocentní spolehlivost elektroniky nikdy zaručit nelze a kdo pak bude moci za nehodu? Řidič nebo auto?

Jenže i tyč řízení vám může prasknout a Nissan nový systém řízení „drive-by-wire“ postavil tak, aby byl skutečně spolehlivý. Na přední nápravě jsou dva elektromotory, které hýbou koly, a vedle snímače otáček volantu je tu ještě kamera, která hlídá jízdní pruhy a umí v nich auto udržet. No, otázka je, jak to bude fungovat u nás, kde na většině silnic pruhy vůbec nakresleny nejsou… Dále systém řídí tři nezávislé počítače. Vždy funguje jen jeden náhodně vybraný a pokud selže, práci převezme druhý počítač.

V případě situace, kdyby selhaly všechny počítače najednou, je tu ale stále ještě jednuduchá tyč řízení. Ta je ale normálně odpojena pomocí rozepnuté spojky a je tu jen pro případ nouze, kdyby náhodou došlo k totálnímu selhání elektroniky celého vozu.

Elektronické řízení by se mělo objevit jako první ve vozech Infiniti. Vedle funkcí jako parkovací asistent má pomoci například s bočním větrem na dálnici, kdy automaticky mírně natočí kola, aniž by musel řídit kroutit volantem. A podle Nissanu má systém poskytovat lepší zpětnou vazbu než některé současné systémy, neboť bude programovatelná a řidič si sám nastaví, jakou odezvu chce. Bude to vlastně fungovat stejně jako volant na playstationu.

18.10.2012 8:15| autor: Dalibor Žák

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist