Nissan PIVO 3 vám zakroutí krkem

Otočí se na průměru čtyř metrů, má všechna kola zatáčecí, ale také poháněná. Elektromobil PIVO 3 by se mohl začít prodávat v roce 2016.

Dva koncepty s našinci sympatickým jménem PIVO se představily v letech 2005 a 2007. V obou případech šlo o elektromobily s otáčecí kabinou a pramalou šancí na výrobu. O čtyři roky později představí Nissan v Tokiu další PIVO a tentokrát nijak nezakrývá, že by chtěl stroj také vyrábět. Pokud veřejnolst zareaguje pozitivně, mohli bychom se futuristického mini dočkat v roce 2016.

Nejprve proč se stroj i tentokrát jmenuje PIVO. Možná víte, že předchozí dva elektromobily si tak říkaly podle otáčecí kabiny, kterou jejich třetí příbuzní zjevně nemá. To však není celé, součástí koncepce bylo také zatáčení obou náprav a zde už PIVO 3 posloužit může. Díky tomu se dokáže otočit na průměru pouhých čtyř metrů, což je hodnota přímo nevídaná. V dnešní době bychom označili za velmi dobrý průměr otáčení osm metrů. PIVO si tedy své jméno zaslouží.Detaily o pohonném ústrojí jsou zatím tajné, ale auto má podle všeho elektromotor v každém kole. Interiér je uspořádaný podobně jako miniaturní T25 (a elektromobil T27) od Gordon Murray Designs. Nissan tuto skutečnost prodává jako velkou novinku, což není zcela na místě. „…jako řidič jednosedadlového sportovního vozu…“ parafrázuje šéf produktového plánování Nissanu Francois Bancon slova, která už měsíce čítáme v zprávách z Británie. Japonci si mohou sotva nárokovat originalitu, stejně postavený interiér měl už McLaren F1.

Produkční budoucnos PIVO 3 je reálnou možností, nikoli však jistotou. Nissan se nyní soustředí na další modely na bázi elektromobilu LEAF – verzi od Infiniti a malou dodávku. Co bude dál, zůstává předmětem jednání. Podle Bancona musí být další vůz „radikálně odlišný“ od všeho ostatního. PIVO 3 tuto podmínku splňuje, stejně jako malý sportovní vůz. Právě ten bude zřejmě pro PIVO 3 největším soupeřem. Jak souboj dopadne, zjistíme za pět až šest let.

Martin Plaštiak

10.11.2011 10:00| autor: Martin Plaštiak

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist