Nissan Leaf poprvé naživo: Konečně nevypadá jako žába

V České republice se poprvé představil nový Nissan Leaf. Vypadá jako konvenční auto, má zvýšený dojezd a moderní technologie.
titulka-nissan-leaf-poprve-nazivo-konecne-nevypada-jako-zaba-1100x618.jpgCelá galerie 53 Zdroj: archiv redakce

Málo se ví, že Nissan Leaf patří mezi jedny z prvních sériově vyráběných elektrických vozidel. Pro japonskou automobilku je to důležitý model nejen proto, že je světově nejprodávanějším elektromobilem, ale také ztělesňuje vizi budoucnosti.

Přestože je k české premiéře ještě daleko, místní zastoupení připravilo alespoň statické představení nového Nissanu Leaf. Dokonce přímo japonské specifikace, takže kromě volantu vpravo měl nový Leaf také kompletně celý infotainment psaný v japonštině.

Důležité však je, že jsme si mohli auto naživo prohlédnout. Nový model vypadá oproti svému předchůdci jako zcela běžné auto, které ctí designový jazyk Micry, Pulsaru nebo Qashqaie. Jestli je to dobře, nebo špatně, musíte posoudit sami. Osobně se mi trochu podivný vzhled původního Leafu docela líbil.

Uvnitř vypadá auto také zcela konvenčně. Zajímavostí je ovšem systém e-Pedal, který umožňuje ovládat auto pouze plynovým pedálem. Funkci aktivujete přepínačem na středovém tunelu, není tedy povinná. Nissan Leaf také umí zcela automaticky parkovat bez nutnosti jakkoliv zasahovat do ovládání nebo se do jisté míry autonomně pohybovat např. v dopravní zácpě.

Důležité je také vylepšení pohonné soustavy a s tím související dojezd. Auto pohání vpřed elektromotor o výkonu 150 koní a točivém momentu 320 Nm, akumulátory potom vystačí až na 378 km. Více detailních informací se dozvíte v přiložené tiskové zprávě.


Nový Nissan LEAF uveden na evropský trh: zvedá laťku úrovně sériových elektromobilů

  • Ikona vize Inteligentní mobility Nissan přichází s větším výkonem, delším dojezdem, bezpečnostními technologiemi a konektivitou, díky nimž je nejvyspělejším a nejdostupnějším 100% elektromobilem na světě.
  • Exkluzivní verze, určená pro evropský trh s označením Nissan LEAF 2.ZERO, je k dispozici od dnešního dne.

Nissan v Evropě odhalil nový LEAF, další evoluční stadium světově nejprodávanějšího elektromobilu s nulovými emisemi. Tento zcela nový model, ztělesňující firemní vizi Inteligentní mobility Nissan, se dočkal nového provedení, které nabízí delší dojezd, dynamický design, vyspělé jízdní asistenční technologie a rozšířenou konektivitu.

Philippe Saillard, generální ředitel prodeje a marketingu společnosti Nissan Europe, u příležitosti oficiálního uvedení nového Nissanu LEAF na evropský trh na akci Nissan Futures 3.0 v norském Oslu uvedl: „Zcela nový LEAF je nejvyspělejším a cenově nejdostupnějším 100% elektromobilem na světě. Je ikonou vize Inteligentní mobility Nissan, naší vize pro budoucnost. Tento vůz přináší větší potěšení a vzrušení z jízdy a větší pocit propojení než jakýkoli jiný sériově vyráběný elektromobil v historii. Je jednoduše úžasný.“

Nový Nissan LEAF nabízí delší dojezd 378 km (NEDC) na jedno nabití a umožňuje řidičům užívat si delší cestování propojené rozšířenou evropskou sítí rychlonabíjecích stanic CHAdeMO. Nové elektrické hnací ústrojí navíc poskytuje výkon 110 kW a točivý moment 320 Nm pro větší akceleraci a potěšení z jízdy.

Technologie Nissan Intelligent Driving: technologie navržené pro zvýšení požitku z jízdy, posílení bezpečnosti a omezení stresu

Inteligentnější technologie

Nový Nissan LEAF je plný moderních technologií, včetně vyspělého systému podpory řidiče ProPILOT pro bezpečnější a pohodlnější jízdu. To zahrnuje inteligentní tempomat a inteligentní systém upozornění na opuštění jízdního pruhu, díky němuž řidič pozná, že systém citlivě navádí vůz zpět do středu jízdního pruhu, pokud vůz začíná vybočovat. Důležité však je, že je zcela snadné převzít kontrolu nad systémem zpět. Tento systém řidiči jen pomáhá a neupírá mu řízení. Systém ProPILOT je navíc vybaven funkcí autonomní jízdy v dopravní zácpě (Traffic Jam Pilot), která umožňuje novému LEAFu automaticky zpomalit, pokud při jízdě v jednom pruhu dojde k dopravní zácpě, a zastavit, když se provoz zcela zastaví. Když se provoz obnoví, systém automaticky nastartuje a vůz následuje vozidlo vpředu. K dispozici je také systém ProPILOT Park umožňující zcela autonomní parkování jediným dotykem tlačítka.

Větší kontrola nad vozidlem, méně stresu

Revoluční technologie e-Pedal, použitá v novém Nissanu LEAF, mění způsob ovládání vozu a umožňuje řidiči startovat, zrychlovat, zpomalovat a zastavit jednoduchým zvyšováním nebo snižováním tlaku vyvíjeného na akcelerační pedál. Když je akcelerační pedál zcela uvolněný, automaticky se aktivuje hydraulika a mechanické brzdy, které postupně vůz uvedou až do úplného klidu a využijí energii brzdění k dobití baterie. Vůz pak stojí na místě, i v příkrém svahu, dokud řidič opět nesešlápne akcelerační pedál. Řízení ještě nikdy nebylo tak bezproblémové.

Nový Nissan LEAF není jen elektromobil

Přesto je nový Nissan LEAF také mnohem více než jen 100% elektromobil. Jde o mobilní napájecí jednotku s unikátním obousměrným napájením. To znamená, že při připojení doma či v kanceláři dokáže vracet energii zpět. Dokonce díky inovativní technologií Nissanu Vehicle to Grid dokáže vracet nadbytečnou energii k doplnění a stabilizaci místní energetické sítě.

Stylový zvenčí

Na novém Nissanu LEAF vás nezaujmou jen vyspělé technologie. Díky svému štíhlému profilu, elegantnímu a dynamickému vzhledu a vynikajícím aerodynamickým vlastnostem je pro evropské zákazníky atraktivnější. Každý, kdo zná designový jazyk Nissanu, rozpozná jeho charakteristické světlomety ve tvaru bumerangu, motiv ve tvaru na čelní masce, mřížku chladiče s hladkým povrchem v průhledné modré barvě a modré lemování zadního nárazníku.

…i uvnitř

Nový Nissan LEAF má zcela přepracovaný interiér, který se soustředí na řidiče a kombinuje chytré využití prostoru s optimální funkčností. Přední panel ve tvaru křídla kluzáku a výrazně modré prošívání sedadel, palubní desky a volantu vytvářejí uvolněnou atmosféru a dojem čistoty. Nový sedmipalcový barevný displej (TFT) nabízí klíčové funkce, jako je technologie Safety Shield, ukazatel nabití a informace z audiosystému a navigačního systému. Byly integrovány také aplikace Apple CarPlay a Android Auto, které rozšiřují možnosti připojení *(závisí na příslušném trhu).

Unikátní verze při příležitosti uvedení na trh

Na oslavu uvedení zcela nové 2. generace vozu Nissan LEAF na evropský trh je od dnešního dne v prodeji unikátní verze: limitovaná edice nového vozu LEAF 2.ZERO. Tato verze je prvním modelem v Evropě, který bude vybaven technologií Nissan ProPILOT přinášející maximální jistotu a pohodlí jízdy. První vozy budou dodávány od začátku roku 2018 za 990 000 Kč.

29.11.2017 8:00| autor: Hugo Kottás

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist