Nissan bude zatáčet podle své vůle

Dobrý úmysl japonské automobilky Nissan při nenadálých kolonách vypadá dobře jen na papíře. V reálném provozu je jeho funkce doslova děsivá.

Japonská automobilka představuje nový bezpečnostní systém, který dostal název Autonomous Emergency Steering System (AESS). Spočívá v tom, že neustále sleduje situaci před vozem a ve chvíli, kdy se před ním objeví z nenadálých příčin stojící kolona, místo toho, aby brzděním jen zmírnil následky nehody (tak to dělá například Volvo) dokáže k tomu změnit i směr jízdy.

Zcela automaticky, volant vám začne v rukou pěkně tancovat a střetu zabrání. Ve videu to uvidíte přímo v akci, my tam postrádáme drobný detail – a to fakt, zda auto kontroluje, jestli náhodou nejede do protisměru. Může se totiž klidně stát, že vás bezpečnostní systém vyšle pod kola rozzuřené Tatrovky ve snaze zabránit pomačkaným plechům za pár desítek tisíc korun.

Celý systém je založen na přední kameře, pěti laserům a tří radarech, přičemž jeden je umístěn vpředu a dva hlídají boky. Všechno to funguje zcela automaticky, pokud auto zjistí, že by došlo k nehodě, nejdřív doporučí směr, kterým by se měl řidič vydat. Pokud tak neučiní, udělá to auto za něj. Myslíte si, že jde o skvělý nápad, nebo zastáváte názor, že by o tom měl rozhodovat řidič, protože dokáže uvažovat a přemýšlet dopředu? Vyjádřete se v diskusi.

19.10.2012 6:05| autor: Ondřej Lilling

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist