Co neprospívá vašemu autu, co mu naopak svědčí a jak prodloužit životnost motoru

Všechna auta se postupem času a s přibývajícími kilometry opotřebovávají. Samozřejmě záleží také na stylu jízdy. Někdo jezdí velmi jemně, někdo naopak brzda – plyn. Hned po nastartování jede na maximální otáčky a auto tak vůbec nešetří. Dalším důležitým faktorem, který velmi významně snižuje celkové opotřebení vozu, je samozřejmě pravidelná péče a servis. V našem článku se budeme zabývat tím, na co byste se měli zaměřit, pokud chcete, aby vám auto dobře a dlouho sloužilo.
titulka_perex-1100x618.jpg Zdroj: Atomium

Studené starty

Zvláště teď v zimním období se nevyhnete startování, kdy motor ještě není zahřátý na dostatečnou provozní teplotu. Není zajištěno dostatečné mazání a dochází k vyššímu opotřebení třecích ploch a zvyšuje se tak mechanické opotřebení motoru. Násobně se ale zvyšuje také spotřeba paliva a množství emisí. To z toho důvodu, že v motorové soustavě není dostatečný tlak a olej není schopen vytvořit film na třecích plochách. Dochází tedy k suchému tření, což motoru opravdu neprospívá! Abyste během studených startů motor ochránili, je třeba počkat pár vteřin, než se rozjedete. Myslete na to zejména během velmi chladných dnů v zimním období.

Pravidelná a včasná výměna oleje

Doufáme, že pokud vás zajímá životnost motoru, chápete i nutnost pravidelné a včasné výměny oleje. V případě, že tyto výměny zanedbáváte, dochází k významnému zkrácení životnosti motoru. Motorový olej postupem času ztrácí své mazací schopnosti, protože v něm zůstávají nečistoty a nespálené zbytky paliva. Ty nejen že zanášejí olejový filtr, ale může dojít i k zanesení mazacích kanálků, což může vést až k zadření motoru. Navíc, i když to ještě není fatální a motor se nezadře, znatelně se snižuje výkon motoru a auto má tak vyšší spotřebu paliva.

Paliva s povinnou biosložkou

I když jsou výsledky přidávání biosložky do paliva poněkud sporné, je povinností dodavatelů pohonných hmot přimíchávat do benzínu alespoň 4,1 % biosložky a do nafty potom minimálně 6 %. Pěstování řepky, jakožto hlavního zdroje biosložky, ponechme stranou. Požadavek alespoň 10 % paliva z obnovitelných zdrojů je dán nařízením EU, a tak zatím nevypadá, že by nám tato povinnost odpadla. Bohužel degradací biosložky dochází k tvorbě pevných usazenin, které snadno ucpou palivový filtr nebo trysky. Proto byste měli dbát na to, aby palivo s biosložkou nebylo v nádrži moc dlouho a nedocházelo tak biodegradaci a tvorbě usazenin.

Jak těmto vlivům předejít a ochránit tak motor?

Teď se jistě ptáte, jak tomu všemu předejít. Tankovat zkrátka musíte, tak jak zabránit ucpání filtrů a tvorbě usazenin, mimo to, že budete pravidelně a včas měnit olej? Nabízí se vám poměrně jednoduché a efektivní řešení. Použití tribotechnického přípravku do motorového oleje. Ošetřuje třecí plochy a obnovuje původní vlastnosti motoru. Mezi absolutní špičku na trhu patří Atomium™ od společnosti Suprotec, což je aditivum na bázi přírodních minerálů.

A co vám používání tohoto aditiva přináší:

  • Snížení spotřeby paliva až o 10 %
  • Snížení spotřeby samotného oleje, a to až o 60 %
  • Snížení hluku a vibrací motoru
  • Snížení emisí CO/CH ve výfukových plynech až na polovinu
  • Zvýšení výkonu motoru
  • Zvýšení odezvy na sešlápnutí plynu

A jako bonus ochranu motoru během studených startů a za velmi náročných podmínek. Generální oprava motoru se díky všem těmto aspektům dohromady odsouvá o 50 až 150 tisíc kilometrů.

Vyzkoušejte i vy toto aditivum do motorového oleje. Velmi jednoduchou aplikaci zvládne každý majitel vozu, případně jej mohou aplikovat přímo ve vašem autoservisu při výměně oleje. Podrobné informace, nejčastější dotazy, a hlavně výsledky testování naleznete na www.atomium.cz.

9.12.2019 12:01| autor: Autoweb.cz | zdroj: Atomium

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist