Německý policista drsně kárá řidiče za focení nehody. Tohle je rozhodně účinnější než pokuta

Chcete vidět mrtvoly? Vyfotit si je? Pojďte! Tady leží. Chcete ho vidět? Ne? Tak proč fotíte?
nehoda-1100x618.jpg Zdroj: archiv redakce

Určitě jste to sami zažili – nehoda na silnici vždycky přitáhne pozornost a kolem místa havárie se rychle vytvoří kolona i v případě, že je silnice víceméně průjezdná. Snad v každém se probudí zvědavost a chce vidět co se stalo a je to vlastně pochopitelné. Je to lidské.

Ale najdou se i tací, kteří mají potřebu si nehodu vyfotit, je ale otázka proč – je za tím snad touha po senzaci? Nebo se snad někdo v takových záběrech vyžívá? Nebo jsme už tak zdegenerovaní používáním mobilního telefonu a sociálních sítí, že musíme zdokumentovat vše, jinak jako by se to ani nestalo?

Sám jsem před lety zažil tu nemilou situaci, kdy jsem se stal svědkem nehody. Auto před námi srazilo na přechodu chodce, a zatímco se řidič snažil vzpamatovat z šoku, tak jsme snažili věnovat zraněnému na vozovce – zavolat záchranku, udržovat sraženého při vědomí hovorem, zjistit co jej bolí a podobně.

Naštěstí se k nám velmi rychle dostala policejní hlídka s proškoleným policistou. Krom nás se ale kolem nehody shromáždil hlouček pasivních přihlížejících, někteří z nich přitom samozřejmě vytáhli mobilní telefon a začali si situaci natáčet. Je opravdu nepříjemné, když se pokoušíte někomu pomoct a neustále se vám do toho pletou čumilové.

Vědomí, že jste natáčen v takové situaci je velmi nepříjemné a rozhodně vám neulehčuje práci. Ať už jste bezradný amatér snažící se jednat podle pokynů operátora záchranné služby, nebo profesionál připravený na každou eventualitu. Navíc je to neuctivé vůči účastníkům nehody, popřípadě jejich obětem. Vůbec se nedivím tomu, že zasahující policista tehdy všechny okřikl, aby přestali natáčet a prostě vypadli.

Nyní jsme narazil na reportáž z Německa, kde je focení či natáčení nehod přestupkem a lze za něj dostat pokutu téměř 130 Eur. Nicméně jeden tamní policista usoudil, že pokuta není dostatečně výchovná a větší účinek bude mít, pokud řidiče zastaví a trochu jim v tom „vymáchá čumák“, aby si uvědomili, co vlastně přesně dělají.

Velmi „překvapivě“ se ve výsledku na mrtvolu na dálnici nikdo opravdu podívat nechce. Ačkoliv se může zdát takový přístup docela drsný, osobně jej oceňuji – sice chápu, že fotící řidiči jsou hnáni spíše vlastní zvědavostí než zlými úmysly, ale pravděpodobně si plně neuvědomují, co dělají.

V diskuzi pod videem zazněly takové názory, že se záznam může hodit při vyšetřování nehody – tenhle argument je ale opravdu mimo. Pokud už jsou na místě záchranné složky, tak většinou mají situaci zdokumentovanou dostatečně, roztřesené video na výšku z mobilu opravdu ničemu nepomůže. A pokud na místě ještě záchranné složky nejsou, nemáte co okounět, ale máte se snažit účastníkům nehody pomoct.

Natáčením videa či pořizováním fotek tedy ničemu nepomůžete, bez těch pár reakcí na sociálních sítích se také obejdete. Je to neuctivé k účastníkům nehody. Asi by se vám nelíbilo, kdyby si někdo fotil vašeho zraněného či zesnulého blízkého. A v neposlední řadě je to také potenciálně velmi nebezpečné – tím, že v místě nehody zpomalíte více než je nutné, můžete ohrozit řidiče za vámi, tím že se věnujete natáčení a nikoliv vozovce můžete zase ohrozit ty před vámi. Nedělejte to prosím, pokud nemůžete v dané situaci žádným způsobem pomoct, tak se snažte alespoň nepřekážet.

Německý policista si podal českého řidiče

„Chcete vidět mrtvé lidi? Měli byste se stydět.“ Německý policista se ostře obořil na českého řidiče dodávky, který si fotil smrtelnou nehodu. V Německu je to zakázané – řidič tak dostal i pokutu 130 euro. Podívejte se na video, které zveřejnila bavorská veřejnoprávní televize BR24 ⤵

Zveřejnil(a) ČT24 dne Čtvrtek 23. května 2019

4.6.2019 8:00| autor: Martin Kusyn
Více o tématu: autonehodynehodanehody

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist