Německo zakáže alkohol začínajícím řidičům

Spolková vláda zavádí „nulovou toleranci“ pro mladé řidiče, kteří v opilosti často těžce havarují.

Německá vláda chce vylepšit už tak příznivou tendenci snižování nehodovosti na silnicích. Dnes rozhodla, že zavede zákaz pití alkoholu za volantem pro začínající řidiče, kteří mají oprávnění první dva roky jen na zkušební dobu.

Zatímco ve většině zemí střední a východní Evropy, včetně Česka, platí zákaz pití pro všechny řidiče, v řadě západních států, mezi nimi i v Německu, se obvykle toleruje 0,5 alkoholu promile v krvi. Chystané zpřísnění hlavně vůči mladým řidičům je důsledkem toho, že právě nedisciplinovanost této věkové skupiny má na svědomí značnou část smrtelných nehod. Vláda navrhla, aby se porušení zákazu trestalo pokutou 125 až 450 eur (13.000 korun) a ztrátou bodů v centrální evidenci. Dosud povinná dvouletá zkušební doba by se v případě opilosti za volantem delikventovi prodloužila na čtyři roky. „Za každou třetí autonehodu pod vlivem alkoholu jsou odpovědní lidé ve věku 18 až 24 roků,“ uvedla zmocněnkyně německé vlády pro drogové záležitosti Sabine Bätzingová.

Opatření přivítaly i německé autokluby. Vláda předpokládá, že po projednání v parlamentu by mohla úprava začít platit letos v srpnu. I přes nejhustší dálniční síť v Evropě a velmi silný provoz patří Německo k zemím s poměrně nízkým počtem smrtelných nehod v přepočtu na obyvatele. Počet úmrtí na silnicích se dlouhodobě každým rokem snižuje. Přesné loňské údaje ještě nejsou k dispozici, ale odhady hovoří o zhruba 5000 mrtvých, což bude nejméně za posledních 50 roků. Ještě v roce 1991 v Německu zahynulo v silniční dopravě 11.300 lidí .
Německé statistiky však zhoršuje postkomunistický východ země, kde je dosud kvalita mnohých řidičů a jejich jízdní morálka podobně špatná jako třeba v Česku. Zatímco v celostátním průměru loni zahynulo v Německu kolem 60 lidí na jeden milion obyvatel, na východě země se stále tento údaj pohybuje kolem stovky mrtvých.

V Česku zemřelo loni při dopravních nehodách 956 lidí, což je nejméně za posledních 16 let. Na milion obyvatel tak připadlo asi 95 mrtvých podobně jako na východě Německa.

autoweb.cz, ČTK

15.2.2007 8:09

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist