Největší bouřliváci na startovním roštu

Byly doby, kdy závodníci nevěřili na racionální stravu, trénink z kosmického programu a abstinenci. Jejich denním chlebem byl tabák, alkohol a ženy.

Dnes už je jen pár profesionálních závodníků na světové úrovni, kteří se dokáží pořádně odvázat, jeden aktuální mistr světa F1 je mezi nimi. O něco lepší situace je v rally, kde se tu a tam občas někdo „rozjede.“ Žádné velké večírky po závodech ale nečekejte, to by se sponzoři zlobili.

Není to ale zase tak dlouho, co se to mezi piloty F1, závodníky Nascar, soutěžáky rally i mistry jedné stopy hemžilo frajery, kteří nešli pro cigáro, sklenici tvrdého alkoholu a náruživou přítelkyni daleko. Tohle je jen pár z nich…Tomas Scheckter
Říkalo se, že to nebude trvat dlouho a Tomas Scheckter se odrazí z místa testovacího jezdce Jaguaru F1 a usedne do kokpitu závodního monopostu. Psal se rok 2002 a Tomas měl z blížícího se posunu mezi opravdové závodníky nervy a potřeboval se uvolnit. Zřejmě.
Smutné je, že si jako relaxaci vybral orální styk ve svém autě a byl přistižen policií „ zčásti obnažený.“ Po přiznání sexu s prostitutkou dostal vyhazovat a místo do formule si to sypal do IndyCar. Pro někoho borec, pro jiného smolař.


Cigareta? Dnes společensky nepřijatelné, v roce 1982 součást Kekeho image.

Keke Rosberg
Velký knír mohl nosit na přelomu sedmdesátých a osmdesátých let jen pořádný frajer. Keke Rosberg byl velký frajer. Takový, který zhasínal cigaretu až ve chvíli startovní procedury.Woolf Barnato
Teď jsme hodně nazpět v historii automobilového sportu, Woolf Barnato jel například Le Mans v roce 1930. Závodil s Bentley, co je ale důležitější, zdědil milionové jmění a to si, společně s rychlou jízdou, náležitě užíval.
Tak třeba na příjezdové komunikaci ke svému panství měl „čerpací stanice,“ u kterých mohli hosté mířící na bujaré večírky zastavit a  doplnit šampaňské.


Muže vpravo byste chtěli mít za přítele. Uměl být velmi, velmi štědrý.

Říká se, že Woolf Barnato dokázal zkonzumovat naráz dvě lahve šampaňského bez „očividných následků.“ A že pod vlivem alkoholu přijal sázku, že bude rychlejší než rychlík z Cannes do Londýna. Svých 200 liber vyhrál.

Alfonso Marqués de Portago
Když v roce 1957 zemřel padesát kilometrů před cílem Mille Miglia španělský šlechtic Alfonso Marqués de Portago, řada ženatých mužů si spokojeně oddechla. Jakkoli při tragické havárii jeho Ferrari došlo k přepůlení řidičova těla, úmrtí spolujezdce a zabití deseti diváků, podvádění manželé se zaradovali.
Tenhle jezdec totiž nenechal nikdy žádnou sukni na pokoji. Svobodnou ani vdanou. Chtěl pomilovat všechny žena světa a důkladně na tom pracoval, jen smrt mu v tom mohla zabránit. Stalo se…


Ještě předtím, než zahynul, se během rychlostní zkoušky stavil v Římě, aby políbil svou novou přítelkyni, modelku Lindu Christiansenovou, a pak vyrazil vstříc svému konci. Který, jak říkával, „může přijít už tuto neděli.“

Junior Johnson
Někdo má rád holky, jiný zase, ehm, kořalku. Junior Johnson jezdil v padesátých a šedesátých letech Nascar, a také pašoval z jihu Spojených států likéry.
Tak rychle jak unikal federálním agentům, tak rychle jezdil na závodním okruhu. Do té doby, než mu policie provedla doma razii a on putoval, za nelegální výrobu alkoholu, na jedenáct měsíců za mříže.

Danny Sullivan
Jeho jméno vám asi možná nic neřekne, ale mistr světa F1 z roku 1982, Keke Rosberg, si ho pamatuje. Celých patnáct kol ho měl v posledním závod sezóny za zády a nemohl ho setřást.
Zvláštní, že se ho Sullivan dokázal udržet, když měl za sebou celkem bouřlivou noc. V kvalifikaci totiž havaroval, jeho mechanici přes noc pracovali na opravách a Sullivan, asi aby nikdo neřekl, že se válel v posteli, vyrazil do nočního Londýna a propařil celou noc. Do hotelu se vrtil v šest hodin ráno.Clay Regazzoni
Tanečník, milovník života, hezounek … a ve volném čase závodník. To prohlásil na adresu Claye Regazzoniho sám velký Enzo Ferrari. A  nemyslel to jako lichotku.


Známá je historka o tom, jak na dveře hotelového pokoje zaklepal Brian Redman s pozváním na oběd. V pokoji byll Clay v posteli. S majitelkou hotelu. S její dcerou.

Kimi Räikkönen
Závěrem asi největší kalič a milovník vodky všech dob, Kimi Räikkönen. Přezdívalo se mu sice Iceman pro jeho omezenou schopnost dialogu (ach ta angličtina), na druhou stranu to byl on, kdo zmeškal tiskovou konferenci, na které Schumacher přebíral ocenění za zásluhy od Pelého, protože se „byl vysrat.“ Tak to řekl. Doslova. Do televizní kamery.


Byl to také Kimi, který se opil a za a) odhaloval své přirození na veřejnosti – tedy přesněji řečeno ukazoval striptérkám, jak má vypadat správná show. Za b) uklouzl a spadl po hlavě z jachty. A za c) převlékl se do kostýmu gorily a závodil na motorovém člunu. U Kimiho člověk nikdy neví, jestli to, co má ve sklenici, je opravdu jen čistá voda.

Filip Rakovan

21.2.2012 7:00| autor: Filip Rakovan

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist