Nejkradenější značku aut v ČR asi uhodnete. Francouzů se zloději bojí

V Česku bylo v loňském roce ukradeno na pět tisíc aut, smutné statistice vede národní ikona. Meziroční srovnání je ale důvodem k radosti.

Víte, kolik bylo v uplynulém roce v České republice ukradeno aut? Jak by mělo vyplývat z policejních statistik, tak v Česku loni zmizelo 4919 aut, což je méně než v roce 2016, přičemž i v roce 2016 tuzemská policie zaznamenala v případě krádeží vozů a věcí z nich pokles oproti předchozímu období.

V roce 2016 bylo v Česku ukradeno 4919 osobních automobilů a 427 motorek. „Evidovali jsme rovněž 14513 případů vloupání do automobilů a 3814 krádeží součástek,“ popisuje situaci Alexander Zajíc z Krajského ředitelství policie Středočeského kraje, který také doplňuje, že se ve všech oblastech jednalo o pokles oproti roku 2015.

Pro srovnání, v roce 2015 bylo v Česku ukradlo 6292 aut a o rok dříve 8720. V roce 2003 bylo dle policejních statistik ukradeno 24174 vozů. Důvod k radosti?

Samozřejmě. Nebude překvapením, že co se značek kradených vozů týká, tak dlouholetou stálicí na první příčce je Škoda. V loňském roce bylo majitelům ukradeno 2107 vozů této značky, přičemž smutným vítězem v modelovém porovnání byla Octavia s 1206 kusy. Poptávka po škodovkách klesá, v roce 2015 jich bylo ukradeno 2978 a o rok dříve dokonce 4131. Stříbrnou pozici drží Volkswagen s 634 ukradenými auty, třetí místo pak Ford s 361 auty.

Objasněnost krádeží osobních automobilů v Česku se dlouhodobě pohybuje kolem dvacetiprocentní hranice. „Zejména starší vozy známých značek končí v řadě případů během pár hodin rozřezané na náhradní díly,“ říká Karel Badošek, Bezpečnostní manažer společnosti SECAR BOHEMIA, která provozuje pokrádežový systém SHERLOG a pokračuje s tím, že „u dražších vozů BMW, Audi, Mercedes nebo například Land Rover se pak často jedná o krádeže do zahraničí, které mají na svědomí organizované gangy cizinců.“

Nižší procento objasněných krádeží však neznamená, že 80 % z nich není nikdy vyřešeno. Alexander Zajíc to vysvětluje tím, že řadě pachatelů se samotnou krádež nepodaří dokázat, a jsou proto obviněni například jen z podílnictví nebo neoprávněného užívání cizí věci.

Část vozů se pak rovněž najde díky práci policie nebo pokrádežovému vyhledávacímu systému někde odstavená, ale zloděje se již vypátrat nepodaří. „Nezřídka se stane, že odhalíme kradený vůz legalizovaný na doklady totálně bouraného auta, ale pachatele krádeže se již vypátrat nepodaří. Ani tyto vozy pak ve statistikách objasněnosti nefigurují,“ doplnil policista.

Jak je to s těmi francouzskými auty? Dobře pro Citroën, ten je na poslední příčce desítky, bohužel Renault je čtvrtý co do oblíbenosti a Peugeot pátý ve smutném TOP 10 policejních statistik. Jde „jen“ o čísla, takže můžeme jen odhadovat proč tomu tak je – jestli v případě Citroënu o nezájem pro potíže zbavit se kradeného zboží, protože jsou dané vozy zabezpečenější než ostatní, těžko říct.

Žebříček deseti nejkradenějších tedy je: Škoda, Volkswagen, Ford, Renault, Peugeot, Audi, Mercedes-Benz, BMW, Opel (což je vlastně už pár dnů také francouzská značka), Fiat a Citroën. Optikou značky Škoda pak vede Octavia, za ní následují Fabia, Felicia, Superb, Roomster, Rapid, Yeti, 120 a Favorit.

foto: Shutterstock.com, zdroj: LESENSKY.CZ

8.3.2017 6:24

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist