Nejdražší láhev vodky je zpátky u výrobce úchylných SUV, již bez vodky

Dartz nevyrábí jen pancéřované SUV, jenž stran neprůstřelných panelů dekorují i diamanty, ale i nejdražší láhev vodky na světě. Na tu padly tři kila zlata a tři kila stříbra, stejně jako drahé kamení. Nebylo tedy vlastně podivné, že se stala terčem nájezdu zlodějů. Překvapivější však je, že ti jen vypili obsah za pár šupů a cennou láhev následně pohodili.
fotogalerie-dartz-nejdrazsi-lahev-vodky-na-svete-2018-1-1100x618.jpg Zdroj: Petr

Společnost Dartz se proslavila výrobou pancéřovaných SUV, jenž se objevila třeba ve filmu Diktátor se Sachou Baronem Cohenem (známým též pod alter egy Borat, Bruno nebo Ali G). Ty patří mezi nejdražší vozy na světě, neboť stran neprůstřelných železných plátů je může zdobit zlato či diamanty. Aby toho pak nebylo málo, Dartz zprvu nabízel i čalounění z velrybích penisů. Po tlaku ochránců přírody ovšem ustoupil ke zřejmě méně kontroverzním kůžím z aligátorů apod.

Způsob, jakým Dartz dekoruje své vozy, se logicky projevil také na doplňkové nabídce příslušenství. Mezi ně patří i nejdražší vodka na světě, jejíž lahev je ceněna na 1,3 milionu dolarů, tedy na 27,6 milionu korun. Nikoliv však kvůli samotnému alkoholickému moku, ten zde hraje zcela podružnou roli. Hodnotu až do atmosférických výšin šponuje samotná lahev, na jejíž výrobu bylo třeba tří kil zlata, tří kil stříbra a několik diamantů.

Lahev byla poprvé představena v roce 2009 kvůli oslavám stého výročí založení značky. Dartz je totiž vybudován na základech automobilky Russo-Baltique, která byla jedním z prvních výrobců aut v někdejším Rusku. Její existence však neměla dlouhého trvání, již v roce 1923 byla totiž továrna zavřena. Přesto i pár let v oboru stačilo k tomu, aby značkou Russo-Baltique byla ovlivněna veškerá současná produkce Dartzu.

Platí to i o zmiňované lahvi, za jejímž designem stojí kazašská princezna Regina Abdurazakova. Zdobí ji přitom maska odkazující na někdejší carské vozy, na jejíž výrobu byly použity mince ražené mezi lety 1908 a 1912. Na uzávěru pak najdeme repliku carského orla posázeného diamanty, samotné sklo je pro změnu neprůstřelné. Poměrně vysoká cena tedy vlastně nepřekvapí.

Stejně tak by nás vlastně neměl udivit fakt, že tato vodka byla v úterý ukradena z baru Café 33 v dánské Kodani, který slouží i jako neoficiální muzeum vodky. Jeho majitel Brian Ingberg měl láhev Russo-Baltique zapůjčenou od samotného Dartzu, jehož šéf Leonard F. Jankelovič si již postěžoval, že „nový rok nezačal zrovna dobře“. Nyní má ovšem daleko více důvodů k úsměvu.

Po třech dnech byla totiž lahev vodky objevena pohozená jen pár bloků od baru. Obsah zmizel, tedy byl vypit, obal však přestál bez úhony. Zloděj tedy možná sice šel najisto po nejdražší vodce na světě, ovšem nejspíše si neuvědomil, že za její hodnotou stojí láhev, nikoliv samotná vodka. Poté, co ji tedy obrátil do sebe, stal se pro něj obal bezcenným. Nyní si proto nejspíše rve vlasy.

Lze pak jen dodat, že láhev může být kdykoliv doplněna, a to prakticky jakoukoliv vodkou, i když s ohledem na veškeré souvislosti by mělo jít o lotyšskou či alespoň o ruskou. Její cena ale bude dosahovat maximálně několika set korun, rozhodně ne několika desítek milionů.

9.1.2018 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist