Nebojte se změnit pojišťovnu! Ušetřit dokážete i na povinném ručení

Vaše stávající pojišťovna už vám nevyhovuje? Máte s ní akorát trápení a neklidné spaní? Poradíme vám, jak si zvolit novou pojišťovnu, kdy do toho jít, co můžete získat a jak to provést co nejjednodušeji. Zároveň vás varujeme, čeho se vyvarovat a na co si dát pozor.
stazeny-soubor-4-1100x618.jpg Zdroj: dotFOX

Kdy vypovědět smlouvu?

Pokud chcete ukončit smlouvu s pojišťovnou vašeho vozidla, platí pro to hned několik podmínek. Musíte si zjistit, kdy vám končí smlouva. Ta nejčastěji trvá jeden rok. Přesné datum najdete na zelené kartě. Své rozhodnutí o ukončení smlouvy byste měli pojišťovně dodat minimálně šest týdnů před vypršením lhůty, ideálně ještě s větším předstihem. Pak se totiž může stát, že vám „výpověď“ neuznají a smlouvu vám prodlouží na další rok, což se jinak běžně děje. Povinné ručení se vypovídá písemně. Udáte své jméno, základní osobní údaje a číslo pojistné smlouvy. U některých pojišťoven nemusíte toto řešit a stačí vyplnit jednoduchý online formulář. Zrovna tak si můžete zřídit i online pojištění z pohodlí domova.

Další možnosti „útěku“

Od nevyhovující pojišťovny však můžete utéct i z jiných důvodů. Například ve chvíli, kdy instituce zdražuje, máte nárok od smlouvy odstoupit. Je tu však lhůta maximálně jednoho měsíce. Nevztahuje se v případě, kdy zdražení zapříčinilo malus za bourání.

Další možnost vyvstává ve chvíli, pokud jste u pojišťovny kratší dobu než dva měsíce. Pak můžete svobodně odejít. Avšak hrozí, že doplatíte dny, které jste povinné ručení čerpali. Na zrušení smlouvy máte nárok i v případě dopravní nehody. Zde se právě většinou projeví ono nejlevnější povinné ručení, které se ovšem ukáže jako nedostatečné. Zde je lhůta tři měsíce od nahlášení pojistné události.

Pozor na prodej vozu či změnu vlastníka

Opatrní buďte zejména v případě prodeje, změně vlastníka či likvidace vozu. Pojišťovna o takových incidentech musí být obeznámena. Například mnoho řidičů se domnívá, že při přepsání vozu na jinou osobu pojištění zaniká, ale tak to není. Smlouva zaniká až při oznámení změny pojišťovně. Doložení těchto událostí se provádí nejčastěji dvěma způsoby. Buď se doloží písemné prohlášení kupní smlouva nového majitele. V případě krádeže automobilu je pojišťovně nutné dodat policejní protokol o odcizení vašeho majetku.

Vyberte si to nejlepší!

Při odchodu od vaší současné pojišťovny se nejprve řádně rozhlédněte po trhu. Nechcete přeci z bláta do louže. Pečlivě si zjistěte veškeré podmínky, cenové možnosti a obsah pojistného balíčku. Nevolte automaticky to nejlevnější, ale nemusíte vrážet své úspory ani do té nejdražší varianty. Ideálem je zlatá střední cesta, jež splňuje veškeré vaše potřeby a očekávání. Takovým řešením je například Allianz povinné ručení. A nezapomeňte využít slev a bonusů, které vám konečnou sumu příjemně sníží.

11.2.2018 12:01| autor: Autoweb.cz | zdroj: dotFOX

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist