Návrh na změny v bodovém systému neprošel

Občanští demokraté ve sněmovně neuspěli s návrhem změnit podobu bodového systému, který na českých silnicích platí pro řidiče od letošního července. Výhrady měli k návrhu poslanci téměř všech ostatních stran.

Většinou se shodli na tom, že jakékoli zmírnění nastavených parametrů by mohlo vést k destrukci celého systému. Podle ČSSD je důležité, aby sněmovna vyslala jasný signál o tom, že se zákon změkčovat nebude. Sněmovna vrátila ODS návrh k přepracování.

„Zůstane navždy skutečností, že miliony řidičů na základě tohoto zákona začaly jezdit opatrněji, začaly o svém chování na silnicích přemýšlet. Domnívám se, že sněmovna by měla dnes vyslat veřejnosti jasný signál, že se žádná opravená a změkčená revoluce u nás konat nebude…,“ prohlásil poslanec ČSSD Miloslav Kala.

„Já varuji před lidovou tvořivostí a před populismem,“ uvedl bývalý ministr zdravotnictví David Rath (ČSSD). Soudí, že zákon by měl platit alespoň rok, aby se skutečně ukázalo, jaký je jeho efekt. Poslanci ODS v novele navrhovali zvednout hranici 12 trestných bodů pro řidiče na 18. Tvrdí, že současný systém je příliš přísný a poskytuje prostor pro korupci a šikanu.

Občanští demokraté kritizovali zavedení bodového systému hodnocení dopravních přestupků řidičů již při jeho schvalování v obou parlamentních komorách v loňském roce. Zvýšení hranice bodů z 12 na 18 již tehdy navrhoval senátor ODS Jaroslav Kubera. Senátoři se přitom chystají, že zákon o provozu na pozemních komunikacích budou novelizovat rozsáhleji.

Poslanci ODS v novele také navrhovali vypustit část bodově ohodnocených přestupků, a to takových, které podle nich nemají pro bezpečnost provozu na pozemních komunikacích zásadní význam, případně jejichž spáchání je hůře prokazatelné a následně obtížně přezkoumatelné. Zrušena by podle nich měla být také spodní hranice pokut. Podle odborníků i policistů má bodový systém na současnou situaci na silnicích zásadní vliv.

Podle statistik policie letos v srpnu zemřelo na českých silnicích nejméně lidí za posledních 36 let. Za oba prázdninové měsíce zemřelo o 74 lidí méně než loni. Snížil se také počet všech automobilových nehod. Na druhou stranu se podle policie ve srovnání s počátkem prázdnin již snížila ukázněnost řidičů. Nejtragičtější byly od zavedení bodového systému víkendy 16. a 17. září a 30. září a 1. října. Po oba víkendy na silnicích zemřelo 16 lidí. Poslední zářijový den se dokonce stal na českých silnicích nejtragičtějším v letošním roce.

autoweb.cz, ČTK

25.10.2006 10:05

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist