Náhradní díly: kvalitní nemusí být originální

Je běžné, že jeden díl vyrábí více firem. Ne vždy je přitom tzv. originální díl dodaný výrobcem automobilu nejlepší volbou. Jak se v náhradních dílech vyznat?

Trh s náhradními díly je pro mnohé motoristy doslova džunglí a popravdě, není se čemu divit. Bylo by však chybou myslet si, že jediný kvalitní díl je originální dodaný výrobcem automobilu. Díly z tzv. druhovýroby mohou být stejně kvalitní nebo dokonce i lepší. Nakonec automobilová historie zná případy, kdy komponent dodaný výrobcem automobilu rychleji podléhal opotřebení než shodná součástka z druhovýroby. Typickým příkladem mohou být silentbloky.

Známe třeba případ staršího mercedesu, jehož majitel zakoupil u dealera značky uložení předního příčného stabilizátoru. „Silentbloky byly originálně zabalené. Po odtrhnutí samolepky s logem Mercedes se ale ukázalo, že jde o díly vyrobené v Číně. U vozu této značky by to asi čekal málokdo, vezmeme-li v úvahu pověstnou „kvalitu“ čínské výroby,“ vysvětluje majitel vozidla, jež si nepřál být jmenován.

Doposud ale nešlo o problém, ten se ukázal až po montáži. „Při vytáčení kol do plného rejdu silentbloky vrzaly. Pomohla až jejich výměna za díly z druhovýroby, které přišly ještě o pár korun levněji,“ dodává majitel. Nutno říci, že toto je extrémní případ. Většinou se díly liší jen v  délce životnosti. Někde může špatná volba součástky znamenat jen nechtěnou investici navíc, jinde může mít za následek špatnou funkčnost, kterou navíc jen těžko odhalíte. Pak riskujete další poškození.Zde narážíme na zkušenosti s filtry motorového oleje. Je nám totiž znám případ, kdy se papírová vložka, jež má vydržet minimálně do další pravidelné výměny (tj. 10 000 km), oddělila od zbytku filtru už po 3000 ujetých kilometrech. Filtr pak samozřejmě kvůli vzniklé mezeře přestal plnit svou funkci a nečistoty v oleji nezachytával.

Jak se takovým situacím vyvarovat? Důležité je znát, jak trh s náhradními díly funguje a co se pod kterým pojmem skrývá. Pak zjistíte, že součástka honosící se označením „kvalitativně rovnocenný díl s originálním“ vlastně vůbec taková být nemusí. Ale nepředbíhejme.

​Bloková výjimka
Tzv. bloková výjimka, tedy nařízení ES č. 1400/2002 otevřelo trh s náhradními díly a  autoopravárenstvím. Majiteli vozu umožňuje vyžadovat montáž jiného dílu než originálního dodaného výrobcem automobilu a na druhou stranu neznačkovým servisům zaručuje přístup k originálním dílům, pro případ že by si jejich zákazník montáž této součástky přál.

Bloková výjimka také umožňuje majiteli nového vozidla jezdit na pravidelné garanční prohlídky do neznačkového servisu (aniž by přišel o záruku), kde je předpoklad nižší ceny. Jedinou podmínkou je použití originálních, nebo kvalitativně rovnocenných dílů.To vše zní velice dobře, navíc se dozvídáme, že jsou na trhu díly, které se označují jako „kvalitativně rovnocenné s originálem.“ Co to znamená? Bohužel to nemusí v praxi znamenat nic!

Certifikát potvrzující, že se jedná o kvalitativně rovnocenný díl s originálem si totiž výrobce vydává sám. Samotný certifikát tedy není zárukou kvality. „Navíc v případě soudního sporu bude dokazování na straně žalujícího. Nikoli výrobce. Takové dokazování může být velice obtížně, ne-li nemožné,“ upozorňuje na další nedostatek Daniel Mikulka, obchodní ředitel generálního importéra autodílů Genei.

​Kdy být ve střehu?
Samotné označení „kvalitativně rovnocenný díl s originálem“ tedy není žádnou zárukou. Motorista by měl vybírat podle tradice značky a třeba referencí nezávislých prodejců. Zde ale opatrně. Zejména pozor na díly sloučené pod tzv. obchodní značkou. Tedy součástky, jež se pod danou značkou nevyrábějí, ale jen prodávají.

Obchodní značky zpravidla nabízejí celou řadu nejrůznějších náhradních dílů od brzdových destiček, přes tlumiče a spojku až po svíčky. Díly pocházejí od různých dodavatelů a jejich kvalita se může značně lišit.Takový díl může mít několikanásobně kratší životnost než značková součástka nesoucí jméno skutečného výrobce. Ta sice přijde na víc, ale vzhledem k delší životnosti se rozhodně vyplatí. Existují výjimky, kdy pod obchodní značkou najdete kvalitní díly. Zde je ale potřeba určitá zkušenost, laik se zorientuje těžko. Má však jinou možnost.

Výrobce specializující se například na brzdové komponenty má větší předpoklad dodávat kvalitní součástky. Pokud však budete chtít tlumiče, musí zvolit jiného výrobce – opět by mělo jít o značku, jež produkuje výhradně tlumiče, pružiny a přidružené komponenty (např. uložení tlumičů).​I automobilky díly nakupují
Další cesta je složitější, ale ne nemožná. Samotné automobilky drtivou většinu dílů nakupují u výrobců, které samozřejmě nikde nezmiňují. Součástky nesou loga daného výrobce vozidel, a kdo je skutečně vyrobil se z nich nedozvíte.

Levnější cestou, jež zaručuje stejnou kvalitu, je koupě takového dílu u některého z prodejců součástek z druhovýroby. Takový komponent neponese logo automobilky, ale skutečného výrobce a hlavně bude citelně levnější. Přitom jde o naprosto shodnou součástku, vyrobenou ve stejné fabrice, na shodné lince.

A cenový rozdíl? Dle ceny dílu může být v řádech desetikorun, stokorun, ale i tisíců! Avšak kdo chce jít touto cestou, musí vědět, jaká firma kterou součástku v jeho voze vyrobila. Dostat se k těmto informacím přitom mnohdy není snadné.

Pomůže internet
Jak tedy správně vybrat náhradní díl z druhovýroby? Zjistěte si, kdo vámi hledanou součástku vyrábí, a snažte se o výrobcích získat reference. V dnešní době internetu není složité ověřit, čím vším se daná značka zabývá, ale i jaké s ní mají motoristé zkušenosti. Mnohdy stačí zadat do vyhledávače pouze danou značku a slovo forum.

Samozřejmě internetové diskuze je třeba brát s rezervou. Při zdravém přístupu ale mohou posloužit jako základní zdroj informací, s nimiž pak lze dál pracovat.

4.10.2011 7:00| autor: Milan Jirouš

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist