Škoda Fabia, nabouraný Fiat v plamenech a řidič se zlomeninou jako nečekaný hrdina

Další gentleman silnic je mezi námi, hrdina, který i se zraněním zachránil řidiče, který naboural jeho auto.

Gentleman silnic je – pokud to nevíte – projekt, ve kterém jsou oceňováni řidiči, kteří pomohou ostatním řidičům. A my jim, bez ohledu na souvislosti, vyjadřujeme hlubokou úctu. Teď je tady titul s pořadovým číslem 102 (za jedenáct let udělování) a oceněný pan Jaromír Burďák. O co v tomto případě šlo?

K dopravní nehodě došlo v polovině listopadu loňského roku krátce před třiadvacátou hodinou mezi obcemi Libivá a Zábřeh u Šumperka. Osmadvacetiletý řidič Fiatu Bravo vjel nečekaně do protisměru a čelně narazil do protijedoucí Škody Fabia, kterou řídil Jaromír Burďák. Fiat ihned po kolizi vyletěl mimo silnici, naboural do dopravního značení, po nárazu do travnatého svahu začal ihned hořet. A jeho řidič zůstal v bezvědomí uvnitř.

„Viděl jsem dvě světla, co se řítí v protisměru a během sekundy mi proběhlo hlavou: ‚Co mám teď proboha dělat?‘ Instinktivně jsem strhnul volant a auto se otočilo o 180 stupňů. Hned poté, co jsem se vzpamatoval z prvotního šoku, jsem přímo naproti sobě spatřil havarovaný hořící vůz,“ popisuje první okamžiky bezprostředně po nehodě Jaromír Burďák.

Navzdory tříštivé zlomenině prstu se dvaadvacetiletému zachránci podařilo otevřít dveře havarovaného auta a dostat se k jeho řidiči. „Dotyčný visel bezvládně na bezpečnostním pásu a z hlavy mu tekla krev. Nevěděl jsem, zdali je vůbec ještě na živu,“ vzpomíná oceněný Gentleman silnic.

Zraněného řidiče se mu podařilo odtáhnout do bezpečné vzdálenosti, dát do stabilizované polohy a zavolat na linku 158. „Dělal jsem to, co byla moje morální povinnost. Rád budu věřit tomu, že by to samé na mém místě udělal i kdokoli jiný,“ uzavírá svoji zkušenost, která je mezi motoristy stále spíše výjimkou, Jaromín Burďák. A my – ještě jednou – děkujeme a vážíme si toho.

18.2.2015 6:28| autor: Filip Rakovan

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist