Na silnicích umírá méně lidí

Za první půlrok zemřelo na silnicích nejméně lidí od roku 1990.

V posledních dnech se opět začalo hovořit o nehodách a jejich tragické bilanci, kdy za první prázdninový týden zemřelo na silnicích 34 lidí. Celkové statistiky ale hovoří jasně – za prvních šest měsíců roku 2009 (od 1.1. do 30.6.) zahynulo při dopravních nehodách na našich silnicích nejméně osob od roku 1990 – konkrétně 381 lidí.

Nejčastěji patří mezi oběti dopravních nehod osoby ve věku 25 – 34 let. Sice nás může napadnout, že tato věková skupina obecně patří k té, která nejvíce riskuje, ale nezapomínejme, že většina těchto lidí, kteří zahynuli, řídí vozidla se starším datem výroby (a tudíž s mnohem nižší pasivní bezpečností) a také motocykly.

Motorkáři obecně se poslední dobou projevují na statistikách nepěknými čísly, ale zejména také proto, že jsou silné a rychlé stroje mnohem dostupnější široké veřejnosti, než tomu bylo před nějakými pěti roky.

Nezapomínejme ani, že svůj podíl na tragických nehodách má často nevyhovující stav komunikací, špatně značené nebezpečné úseky a také špatný technický stav vozidel (a o kvalitě výuky v autoškolách raději pomlčme) – to jsou záležitosti, o kterých většina „odborníků“ nerada mluví. Podle nich totiž za všechno přece může rychlost, která je špatná ááno. A tak všude rozmístíme radary!

Celková tendence je nicméně pozitivní. Zatímco objem provozu a počet automobilů a motocyklů roste (a s nimi logicky i počet nehod, protože se bouralo, bourá a bourat se vždycky bude), dochází k menšímu počtu nehod s tragickými následky. Ačkoli je průměrné stáří vozového parku stále přes 13 let, auta jsou celkově modernější, a tak i bezpečnější. Průměrné auto na našich silnicích totiž bylo vyrobeno v roce 1996 a to už většina aut měla ABS, aspoň dva airbagy a pevnější konstrukci než auta z přelomu osmdesátých a devadesátých let.

autoweb.cz

8.7.2009 2:33

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist