MZe chce přimíchávat biopaliva do nafty ještě letos

Prý je to nutné kvůli slibu, který jsme dali Evropské unii. Zemědělci souhlasí.

Přimíchávání biopaliva do nafty by mohlo být povinné již od 1. září letošního roku. Ministr zemědělství Petr Gandalovič chce navrhnout dřívější termín při projednávání novely zákona o ochraně ovzduší v zemědělském výboru Poslanecké sněmovny, který se má normou zabývat dnes. Na tiskové konferenci k biopalivům to uvedli zástupci ministerstva zemědělství.

Návrh schválený vládou zatím počítá s tím, že povinné přidávání biopaliv do nafty i benzinu začne od ledna 2008. „Musíme mít na paměti nutnost splnit cíl pro tento rok, a sice dosáhnout podílu biopaliv na spotřebě pohonných hmot v ČR ve výši 1,63 procenta energetického obsahu, jak jsme to oznámili Evropské komisi. Navíc je nezbytné, abychom si vyzkoušeli systém již letos, pokud ho chceme naplno spustit od příštího roku,“ zdůvodnil návrh Gandalovič.

Dalším důvodem pro dřívější zavedení povinnosti přimíchávat metylester řepkového oleje do nafty je předpokládaná vyšší sklizeň řepky v letošním roce, uvedlo MZe. Zemědělci totiž počítali s tím, že biopaliva se začnou přidávat do benzinů již od letošního pololetí, a řepku pro letošek zaseli na větší výměře. Agrární komora již dříve varovala, že odložení programu biopaliv může vést ke zhroucení trhu s řepkou.

autoweb.cz, ČTK

4.4.2007 1:53

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist