Může být bezdůvodně pomalá jízda přestupkem? Ano, záleží ale na posouzení

Rychlá jízda je nežádoucí, ať jako "běžné" překročení rychlosti anebo tzv. zprofanované pirátství. Co ale když někdo omezuje a ohrožuje pomalým tempem? Lze ho trestat jinak, než vybrzděním? JUDr. Beran vysvětluje...

Opakovaně se mi již v Právní poradně objevil dotaz, zda i pomalá jízda může být přestupkem. Mnoho se napsalo o tom, jak je rychlá jízda přestupkem, což je pochopitelně častější téma, nicméně (možná i trochu překvapivě) se objevují dotazy i z opačného spektra; proto se na to dnes podívám.

Je určitě dle mého názoru v pořádku, že zákon o provozu na pozemních komunikacích klade na řidiče určité požadavky i z hlediska plynulosti silničního provozu a zdůrazňuje, že ani bezdůvodně pomalá jízda není stav, který by se v provozu měl vyskytovat. Řízení motorových vozidel je určitým privilegiem, ke kterému zákon vyžaduje určité dovednosti a schopnosti tak, aby provoz jako celek „fungoval“. A jednou z takových dovedností je i schopnost ovládat vozidlo v přiměřené (vyšší než obvyklé, ale nikoli nutně vyšší než povolené) rychlosti a podporovat tak plynulost provozu.

Výslovně k tomu zákon č. 361/2000 Sb. stanoví následující:

§ 18 Rychlost jízdy

(1) Rychlost jízdy musí řidič přizpůsobit zejména svým schopnostem, vlastnostem vozidla a nákladu, předpokládanému stavebnímu a dopravně technickému stavu pozemní komunikace, její kategorii a třídě, povětrnostním podmínkám a jiným okolnostem, které je možno předvídat; smí jet jen takovou rychlostí, aby byl schopen zastavit vozidlo na vzdálenost, na kterou má rozhled.

(2) Řidič nesmí

a) snížit náhle rychlost jízdy nebo náhle zastavit, pokud to nevyžaduje bezpečnost provozu na pozemních komunikacích,

b) omezovat plynulost provozu na pozemních komunikacích, zejména bezdůvodně pomalou jízdou a pomalým předjížděním.

Druhá část zvýrazněného ustanovení by se hodila primárně na provoz na dálnicích, ale dnes se budeme věnovat první části výše uvedeného ustanovení.

Pravidla tedy stanoví, že řidič nesmí bezdůvodně pomalou jízdou omezovat plynulost provozu.

Pochopitelně se okamžitě nabízí otázka, cože to ta bezdůvodně pomalá jízda vlastně je.

S určitou dávkou škodolibosti bych toto ustanovení uvedl jako učebnicový příklad, na kterém je vidět, jak je nutné aplikovat materiální aspekt přestupku. Pravidla nikde nestanoví žádný limit (jakkoli máme značku stanovující NEJNIŽŠÍ dovolenou rychlost, ale viděli jste ji někdy někde?), takže vyložit toto ustanovení nelze šablonovitě (jak se naopak děje na opačném spektru, kdy je za přestupek obvykle považováno každé překročení pevně stanovené rychlosti – čest výjimkám). Aby bylo možné dospět k tomu, že se řidič tohoto přestupku dopustil, je nutné vzít v úvahu okolnosti, za kterých k danému jednání došlo, tj. zejména místo, povolený limit, skutečnou rychlost vozidla, charakter provozu atd.

Není to zvláštní, jak to „najednou“ jde, tzn. jinak než vyhodnocením těchto materiálních (faktických) okolností nelze dospět k závěru, jestli se přestupek stal nebo ne? Jak zajímavé, že to na opačném spektru (při překračování nejvyšší dovolené rychlosti) „nejde“. Nechci si tu „přihřívat polívčičku“ argumentace podporující materiální aspekt, nicméně tento příklad jasně ukazuje, že bez vyhodnocení okolností, za kterých k přestupku došlo, nelze dospět k závěru, jestli o přestupek jde nebo ne. To ostatně i vysvětluje, proč to nikdo neřeší a nepostihuje (ne že by to byl tak častý jev, to je pravda).

Při vyhodnocování, zda se o bezdůvodně pomalou jízdu jedná nebo ne, tak do posouzení vstupuje řada výše uvedených proměnných, a to včetně důvodu, který řidič má. Všimněte, že pomalu musí jet řidič „bezdůvodně“, aby se jednalo o přestupek. Upřímně, výklad tohoto ustanovení je Pandořinou skříňkou, jejíž víko už v minulosti „přirazil“ i sám Nejvyšší správní soud, a do kterého se nikomu nechce, protože nikdo neví, co to přesně je a jak by to vyložil. To ostatně budiž i vysvětlením nejen formalistického přístupu na opačné straně spektra (překračování nejvyšší dovolené rychlosti), ale i trvalého odmítání aplikace materiálního aspektu přestupku.

Ve výsledku lze uzavřít, že bezdůvodně pomalá jízda přestupkem je, ale jestli se v daném případě o takovou situaci jedná nebo ne, záleží na pečlivém vyhodnocení všech okolností dané situace. Za mne platí, že primární ani tak není znění zákona, ale ohleduplnost vůči řidičům, kdy asi nikdo z nás nechce nikoho zbytečně zdržovat. To samozřejmě neznamená, že musíme překračovat rychlostní limity, nicméně s ohledem na jejich nastavení je jízda alespoň těmito limity ve většině situací to nejmenší, co bychom od sebe navzájem mohli vyžadovat (autoškoly nepočítám).

Foto: Shutterstock.com

4.5.2017 5:00| autor: JUDr. Tomáš Beran

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist