Morgan LIFECar

Má ambici stát se prvním sportovním autem s palivovým článkem na světě, ale vyrábět ho bude firma, která jako jediná stále staví auta ze dřeva.

Anglická firma Morgan oznámila spolu se svými technologickými partnery záměr postavit během dvou a půl let první sportovní auto světa s pohonem na vodík. Projekt je zatím známý pod jménem LIFECar (něco na způsob „auta pro život“) a vedle finanční podpory od britského Ministerstva obchodu a průmyslu se na jeho vývoji bude podílet řada dalších firem ve vznikajícím oboru palivových článků a jejich elektronického řízení.

LIFECar slibuje přinést světu kompaktnější palivový článek, který je oproti stávajícím systémům u jiných výrobců i překvapivě méně výkonný. Zamýšlený výkon je 24 kW (33 koní), zatímco články vyvíjené pro budoucí auta velkých firem mají zhruba čtyřikrát tak velký výkon.

Morgan tento krok vysvětluje tím, že LIFECar bude mít revoluční pojetí s ultrakapacitátory, které bude nabíjet při zpětném získávání energie při brzdění a které pak budou mít na starost okamžité dodání energie pro zrychlení. Stálý výkon palivového článku je vypočítaný tak, aby dal autu příslušnou cestovní rychlost. Zatím se ale neví, jak vysoká by měla být. Palivový článek bude pohánět čtyři elektromotory, každý pro jedno kolo.

Na celém záměru je neobvyklé i to, že tak vyspělé auto chce postavit zrovna firma, která má celé své podnikání založené na tom, že vyrábí auta s předválečnou technologií. Morgany se vyrábějí ručně a jako jediné na světě mají stále dřevěný rám.

Marek Nastoupil

23.9.2005 2:24

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist