Mitsubishi zajímají závody elektromobilů

Kdysi slavná značka dávno nezávodí. Není to ekologické. Jenže prodávat bez publicity je těžké, a tak se Japonci jako první hlásí k seriálu, který slíbila vypsat FIA.

Japonská automobilka Mitsubishi vyjádřila vážný zájem o projekt seriálu závodů pro elektromobily, který chce FIA vypsat při Formuli 1. Výrobce potřebuje prezentovat svůj nový zelenější obraz, ale také otestovat moderní techniku v náročných podmínkách. Mitsubishi navíc v posledních letech vycouvalo ze všech závodních projektů a chce bez přímé náhrady ukončit výrobu slavného Lanceru Evolution, takže hledá nové ekologické způsoby prezentace.

Fanoušci značky jsou na Mitsubishi naštvaní. Automobilka měla v posledních destiletích velké problémy a v Evropě jí zůstalo jen minimum příznivců. Většinu z nich motivoval úspěšný závodní program na rally Paříž-Dakar a kultovní Lancer Evolution, momentálně prodávaný ve své desáté generaci. Jenže vítězné tažení pouští Mitsubishi tváří v tvář Volkswagenu vzdalo a nyní otevřeně mluví o konci ostrého Lanceru. Auto se nehodí k nové ekologické image, kterou si Mitsubishi zvolilo za vlastní.Ekologie a motorsport jdou jen těžko dohromady. Japonci se nechtějí vzdát ani jednoho, a právě proto je tolik lákají závodní elektromobily. Seriál přidružený k Formuli 1 by se mohl na přímluvu evropské komise jet už příští rok, což Mezinárodní automobilová federace (FIA) potvrdila ústy svého šéfa Jeana Todta před několika týdny. Mitsubishi se hlásí jako první, ale můžete si vsadit na účast Nissanu a bokem nebudou chtít zůstat ani skupiny PSA, Volkswagen a BMW.

Elektrických formulí se zkrátka dočkáme, ať se nám to líbí nebo ne. Pokud však jde o budoucnost Mitsubishi, ještě jednou se co nejupřímněji přimlouváme za návrat zdravého rozumu. Zelení totiž na závody nepůjdou, i kdyby se jezdilo na oslech. A nás ostatní elektromobily nezajímají tolik, abychom si kvůli nim koupili nové ekologické Mitsubishi. Zvášť když kromě elektromobilu i-MiEV automobilka žádný ekologický model nevyrábí. Vyrábí jen jeden skvělý neekologický sedan, jemuž jedině vděčí za to, že jsme ještě slovo Mitsubishi nevymazali ze svého slovníku.

autoweb.cz

4.5.2011 6:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist