Místo, kde Limonádový Joe pronesl legendární: „Nestojím o vaše Kidy“

Lom Velká Amerika přezdívaný český Grand Canyon je spolu s jeho menšími bratříčky Malou Amerikou, Mexikem a dalšími oblíbeným cílem filmařů i turistů. Leží na Berounsku, nedaleko Karlšteina. Pokud zavítáte do těchto míst, neměli byste lomy minout, i když jsou veřejnosti nepřístupné. I vyhlídka na ně je nezapomenutelná.
shutterstock_1762908440-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock

Soustava vápencových lomů vznikla těžbou vápence. Na rozdíl od dnešních velkolomů, kde se vápenec těží tím, že se ukusuje skalní stěna stále dopředu, v Amerikách se šlo do hloubky a kámen se těžil do hloubky.

Na Velké Americe těžba skončila roku 1963, kdy se zde zřítila jihovýchodní stěna lomu. Kvůli vysokým nákladům na zabezpečení lomu byl lom uzavřen a těžba se přesunula do jiné lokality. Velká Amerika svou velikostí 750 metrů na délku a 150 metrů na šířku patří mezi největší zdejší lomy. Na dně lomu se v hloubce 65 metrů nachází dvě jezírka s hloubkou kolem devíti metrů.

Lomy se brzy po ukončení těžby se staly oblíbeným cílem trampů, nudistů a speleologů. Neoficiální rekreační aktivity se ale nelíbily úřadům a až do počátku 90. let probíhaly policejní zátahy zaměřené proti návštěvníkům. Po revoluci vznikla pohodlná turistická trasa podél lomů.

U východního konce lomu je v současné době parkoviště. Kolem severního okraje lomu vede žlutě značená pěší turistická trasa č. 6161 s několika vyhlídkovými plošinami, která přichází od Mořiny a pokračuje k lomu Mexiko a kolem lomů západního systému pak směrem ke Karlštejnu.

Při návštěvě lomů mějte na paměti, že se nacházejí CHKO Český kras. Nerespektováním zákazů a snahou proniknout k do lomů a štol riskujete nejen své zdraví, ale poškozujete unikátní ekosystémy.

27.7.2020 7:59| autor: Autoweb.cz

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist