Míří Bugatti 16C Galibier do výroby?

Šestnáctiválcový supersedan by mohl obsadit vrobní linky v Molsheimu už za dva roky. Počítejte s tisícovkou koní a astronomickou cenou.

Podle americké agentury Bloomberg dostal luxusní sedan Bugatti 16C Galibier dva roky po premiéře zelenou a míří na silnice. Bloomberg se odvolává hned na dva nezávislé zdroje, když slibuje světovou premiéru v roce 2013. První vozy by měly k zákazníkům dorazit nejpozději o rok později s cenovkou kolem třiceti milionů korun bez daně.

Zprávě i všem spekulacím, které jí předcházely, hraje do karet několik skutečností. Výroba Bugatti Veyron se nezadržitelně blíží ke konci – tři stovky aut, jimiž Volkswagen produkci omezil, budou brzy vyčerpány. Přesto automobilka zatím nenaznačila, čím nejrychlejší supersport planety nahradí. Jediným vodítkem zůstává studie Galibier.

Bugatti nemá mnoho manévrovacího prostoru. Směrem dolů expandovat nemůže, protože by ohrozilo další značky v portfoliu VW (Lamborghini). A stavět každých šest let nové nejrychlejší auto světa není dlouhodobě udržitelnou strategií, už proto že by se zákazníci mohli brzy začít nudit. Přehodit na chvíli výhybku a prodávat superluxusní sedany vypadá z tohoto pohledu jako dobrý nápad. Zvlášť když Volkswagen už řadu let záměrně drží Bentley od podobných experimentů stranou.

Další argument pro Galibier pochází z účetních oddělení. Veyron, ač patřil k nejdražším autům v historii, nebyl pro Volkswagen ziskovým podnikem. Pokud automobilka použije jeho motor v dalším modelu, ušetřené náklady za vývoj pomohou vylepšit značce Bugatti výsledky. O Galibieru ve skutečnosti víme málo, design i základní konstrukce studie prodělají změny, ale přeplňovaný šestnáctiválec pod kapotou je jistý. Výkon se zřejmě opět zastaví v okolí tisíce koní.

7.4.2011 8:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist