Minoritní značky vynikají na trhu ojetin stabilitou i v době krize

Oproti červenci bylo na našem trhu ojetých vozů v srpnu inzerováno o 6000 vozů méně (102 931), což znamená pokles o 5,5%. Není překvapením, že hlavní příčinou je stále se prodlužující riziko koronaviru a s ním spojené pomalejší tempo růstu poptávky i nabídky ojetin. I přesto, že u většiny zákazníky oblíbených a dobře známých modelů se počet inzerovaných kusů snižuje, méně obvyklé značky aut si zachovávají své skalní příznivce a jejich nabízený počet je minimálně stabilní.
tesla-model-s-1100x618.jpg Zdroj: Tesla

Srpnová nabídka automobilů se oproti předchozímu měsíci početně snížila, ojetiny jsou však stejně staré a mají najeto zhruba totožný počet kilometrů. V srpnu tak mohli zákazníci vybírat z celkové nabídky 102 931 vozů. Nejběžnější stav kilometrů na tachometru setrval na 150 000 km, stáří ojetin si stejně tak udrželo hodnotu 9,7 roku.

Cena ojetin se v srpnu pohybovala nejčastěji okolo 149 000 korun a oproti červenci tak stoupla o 4 000 korun. I když celkový počet nabízených vozů za srpen poklesl, průměrná měsíční hodnota vozů v české inzerci za uplynulé tři měsíce činí 15,8 miliard korun. Vyplynulo to z analýzy sítě AAA Aauto, která kontinuálně monitoruje trh ojetých automobilů po celé střední Evropě.

Segment, který si na trhu ojetin překvapivě drží svou pozici, jsou minoritní značky. Ty se sice vyznačují užší skupinou potenciálních zákazníků, jejich silnou stránkou je však vysoká míra věrnosti dané značce. Jedná se o vozy, které na sinicích nejsou tak běžně k vidění, skalní příznivci těchto automobilů však mají neotřesitelnou základnu.

Značky jako Subaru, Saab, Jaguar, Daewoo či Chrysler brázdí české silnice spíše sporadicky, v inzertních nabídkách se však objevují pravidelně. Aktuální stabilitu dokazuje například Subaru. Zatímco Škodovka zaznamenala v inzertních nabídkách v srpnu meziměsíční pokles o 7,3%, počet nabízených vozů Subaru byl o 4,2% vyšší.

Počet těchto vozů v nabídce je oproti známým značkám několikanásobně menší. Příčinou je právě nižší povědomí o těchto automobilech, hůře dostupná servisní místa či náhradní díly anebo netradiční používané technologie. Na druhou stranu si méně běžné značky aut kupují ve většině případů soukromí majitelé a tato auta zpravidla nepocházejí z firemních fleetů.

„I když je skupina těchto vozů a zejména zájemců o ně specifická, snažíme se myslet i na tyto skalní příznivce a mít v naší nabídce vždy alespoň několik kusů zmíněných méně běžných značek a modelů,“ vysvětluje Karolína Topolová, generální ředitelka AAA Auto.

Žebříček ojetých vozů s největší nabídkou na trhu tradičně vede Škoda Octavia následovaná Škodou Fabia a Volkswagenem Passat. Změna oproti červenci nastala na 6–9 příčce, kdy si pořadí vyměnily vozy BMW 3 a Ford Focus, ve druhém případě VW Touran a Škoda Rapid. Desítku uzavírá Ford Mondeo.

8.9.2020 8:01| autor: Milan Jirouš

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist