Mini Traveller dostal zelenou!

BMW oficiálně oznámilo, že modelová řada Mini se rozroste o nový model.

Upřímně řečeno, žádné velké překvapení to nebylo. Po studiích Mini Concept Frankfurt, Mini Concept Tokyo a poslední Mini Concept Detroit už bylo víceméně jasné, že by firma prohloupila, kdyby prodloužený kombík neuvedla do sériové výroby. Jméno Traveller sice nikde oficiálně nepadlo, ale jinak už mu nikdo neřekne, protože jde o jasný odkaz na původní Mini Traveller, Countryman a Clubman Estate ze šedesátých let.

Nový model se připojí ke kabrioletu a hatchbacku a s největší pravděpodobností se stane prvním Mini, které kromě obrovské dávky stylu nabídne i praktickou každodenní použitelnost.

Možná neuškodí podrobnější pohled na poslední ze třech konceptů, představený minulý týden v Detroitu. Na rozdíl od prvních dvou studií, které se zaměřovaly na stylové cestování a zdůraznění britského rodokmenu, je hlavním jmenovatelem třetího vozu sport. Vůz je ověšen přídavnými nosiči a úložnými boxy, které ještě zvyšují praktičnost vozu.

Všechny koncepty mají společnou absenci B sloupku, takže to vypadá, že se vzdušné, otevřené kabiny možná dočkáme i v sériové podobě. Hlavním tématem detroitského konceptu bylo snadné nakládání sportovních pomůcek. Dveře se otevírají na výsuvných pantech, takže umožňují nejlepší možný přístup do vozu, zatímco záď vozu při otevření připomíná roboty Transformers. Okna se automaticky zatáhnou, obě půlky zadních dveří odjedou na boky karoserie a zadní část střechy se odsune, aby nepřekážela. Tím to ale nekončí, protože uvnitř kufru najdete víceúčelové úložné boxy, výsuvnou podlahu a spoustu dalších vychytávek.

Dalšé nepřehlédnutelný box se dá uchytit k zadnímu bočnímu oknu. I tento koncpt má v interiéru „plovoucí“ prvky, například sedačky uchycené ke středovému tunelu, místo do podlahy, ale tato výrobně nákladná kouzla zřejmě v sériovém modelu čekat nemůžeme.

Nezbývá než si počkat a nechat se překvapit, nakolik se sériový „Traveller“ bude konceptům podobat. Podle Michaela Ganala z BMW by se měl kombík objevit v prodeji během tří let.

Honza Koubek

17.1.2006 10:52

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist