Mimoňské války XII – reportáž a fotogalerie!

Letošní dvanácté pokračování obřího tuning srazu bohužel poznamenala smrtelná nehoda. Jak se vše seběhlo?

Dvanácté pokračování Mimoňských válek bohužel vejde do historie díky velmi smutné události. Opět sehrál svou roli alkohol, nedodržování pravidel a neuvěřitelná imbecilita jednoho ze zúčastněných. Podle zpráv se v noci z pátku na sobotu vydal jeden z tunerů na jízdu přes ranvej. Osmnáctiletý mladík měl v krvi 1,56 promile alkoholu a nesvítil.

Jeho jízdu nepřežil muž ze Semilska, kterého tuner srazil. I přes rychlý zásah záchranářů k ránu zemřel v nemocnici na vážná poranění hlavy. Viníkovi hrozí pouhé dva roky vězení za ublížení na zdraví s následkem smrti, protože na areál letiště se nevztahuje silniční zákon… Poté, co si mladíka odvezla policie, se na jeho Volkswagen Golf vrhl rozzuřený dav a zcela ho zdemoloval.

Tato nehoda bohužel znovu připomněla, jak blízko je na podobných akcích k průšvihu. V sobotu se zdálo, že většina účastníků jezdí s klidem – samozřejmě až na bandu idiotů, kteří smykovali na pojezdových komunikacích a kličkovali vysokou rychlostí „slalomovými“ úseky, vytvořenými z pneumatik ke zpomalení projíždějících aut.

Pořadatelé mají skutečně těžký úkol a bylo je vidět opravdu na každém kroku. Přes noční zákaz ježdění a maximální povolenou rychlost 30 km/h bylo však zjevné, že některým návštěvníkům srazu je bezpečnost ostatních účastníků ukradená. Příliš rozumu nepobrali ani závodníci na vypůjčených minimotorkách, kteří se proháněli mezi auty. Ale Mimoňské války XII nebyly jen o nehodách a nebezpečí.

Na letišti Hradčany se sjel úctyhodný počet vytuněných vozů, takže bylo opravdu na co koukat. Kromě tradičních soutěží se zde konalo i jedno z kol Czech Drift Series – republikového šampionátu v driftování. A zatímco se na gumovací ploše v oblacích kouře točily více či méně vytuněné šunky (z nichž jich více než pár skončilo s uvařeným motorem), hned vedle se na dráze proháněli skuteční mistři driftu s pestrou směsicí vozů. Viděli jsme například Mazdu RX-7 předposlední generace, Nissan Silvia S14 (kouki) nebo pořádně ostrá BMW různých ročníků. Dokonce se objevilo i jedno Porsche 928. Pánové měli své stroje pevně v ruce a sledovat je, jak se „po dveřích“ proplétají drahou, byla skutečně skvělá podívaná.

Ve VIP sekci se také našlo několik zajímavostí, například Lamborghini Diablo, dva vozy AC Cobra, starý Chevrolet Corvette nebo hezká řádka sportovních vozů Porsche včetně žluté 944.

Většinu hezkých vytuněných vozů už známe, takže jsme koukali hlavně na nějaký ten „tuzing.“ A nemuseli jsme hledat dlouho. Při promenování okolo ranveje jme viděli slušnou řádku šíleností, například cosi, co vypadalo jako Audi A8 s křídlem Shogun, nebo pestrou směsici tradičních obětí tunerů – vozů Škoda 120.

Ale tak je to téměř na každém srazu, tento byl výjimečný právě závodem ze série Czech Drift Series, který považuji za zlatý hřeb akce. No uznejte sami, čekali byste na tuningovém srazu někoho, kdo umí řídit?

Richard Herbich, autoweb.cz

27.8.2007 8:39

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist