Milion dolarů za Porsche Jamese Deana

Za ztracený 550 Spyder, ve kterém se v roce ´55 zabil slavný hollywoodský herec, nabízí muzeum v Illinois milion dolarů.

Koncem příštího měsíce to bude padesát let, co se ve svém Porsche 550 Spyderu zabil nárazem o sloup elektrického vedení na opuštěných pláních jižní Kalifornie James Dean, tehdejší vycházející hvězda Hollywoodu. Jeho popularitu, která trvá dodnes, přiživil způsob jeho smrti i role v jeho posledním filmu Rebel bez příčiny. Dean zemřel 30. září 1955 cestou na automobilový závod v Salinas, kterého se měl se Spyderem zúčastnit. Jeho třetí a poslední film měl premiéru až o měsíc později.

Vrak Spyderu tehdy odkoupil George Barris, známý úpravce filmových aut a tvůrce prvního Batmobilu a dalších podobných kreací. S autem se však nesetkal poprvé, byl to totiž právě Barris, kdo ho připravoval přímo pro Deana. Známá číslice 130 na dveřích a na kapotě a malý nápis Little Bastard na zádi pochází od Barrise.

Po nehodě poslal Barris vrak Spyderu na putovní vzdělávací výstavu po celých Spojených státech, která měla veřejnosti ukázat rizika rychlé jízdy. Po zastávce ve Floridě se však po autu slehla zem a od té doby ho nikdo neviděl.

Automobilové muzeum ve městě Volo v Illinois připravuje k padesátému výročí tragické nehody výstavu, na které představí i dochované dveře spolujezdce z vraku. Muzeum při té příležitosti vyzývá veřejnost, aby se přihlásil současný držitel Deanova auta. Je ochotné mu za něj vyplatit rovný milion dolarů.

Pokud někde vypluje nabouraný Spyder opět na povrch, muzeum bude před dokončením obchodu vyžadovat potvrzení o autentičnosti přímo od George Barrise. Jestli k tomu dojde, stane se Deanův Spyder jednou z nejdražších bouraček všech dob.

Marek Nastoupil

31.8.2005 1:29

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist