Mercedes opouští elektronické brzdy

Automobilka se rozhodla ukončit montáž elektronického brzdového systému.

Možná si pamatujete na hrůzostrašné historky majitelů Mercedesů třídy E, vybavených systémem Sensotronic Brake Control, kteří jednoho rána šlápli na brzdový pedál a nic se nestalo. Vlastně stalo, protože když systém selže, zastoupí ho záložní hydraulická soustava. K jejímu ovládání je ovšem potřeba větší síla a brzdná dráha se i tak citelně prodlouží. V kritické situaci je to doslova o život.

Mercedes měl se systémem SBC nemalé problémy, musel kvůli němu vyhlásit dvě obrovské svolávací akce. V květnu 2004 muselo do servisu 680 000 vozů, v březnu 2005 dokonce 1,3 milionu aut.

Padlo tedy rozhodnutí, že po faceliftu modelů třídy E, který se chystá v červnu 2006, už se elektronické brzdy montovat nebudou. Ve stejné době zmizí i z luxusního CLS. Nahradí je konvenční hydraulický systém, který je podle zdroje z automobilky společně se stabilizačním systémem ESP Premium schopen nabídnout všechny výhody SBC.

Mercedes-Benz E-Class velká fotogalerie

Mercedes-Benz E-Class fotogalerie

Hlavním důvodem stažení systému je nedůvěra zákazníků, kteří se nechali odradit počátečními problémy s elektronickou řídicí jednotkou systému. Podle Mercedesu je sice SBC stejně dobrý jako ostatní systémy, ale není jednoduché změnit mínění zákazníků.

Systém, vyvinutý ve spolupráci s firmou Bosch stál v přepočtu více než 4,2 miliardy a jeho jediným odběratelem byl Mercedes. Pouze Mercedes SLR McLaren a limuzína Maybach si systém SBC ponechají, protože by bylo příliš drahé vyvíjet pro ně novou hydrauliku.

Honza Koubek

2.12.2005 1:29

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist