Mercedes-Benz s kapříky nešetří

Vyšlo najevo, že úplatky jsou v koncernu Daimler běžnou praxí již od roku 1977.

Všichni znají pořekadlo o tom, že na každého jednou dojde. Koncern Daimler, pod jehož křídly je i německá automobilka Mercedes-Benz, si pravost tohoto tvrzení ověřila doslova na vlastní kůži, když jí soud v USA vyměřil pokutu ve výši 185 miliónů dolarů.

Ptáte se za co? Jde o úplatky, u nás nechvalně známé kapříky, i když v tomto případě jde spíše o pořádné velryby… Koncern před soudem přiznal uplácení více jak dvaceti zástupců státních úředníků především z rozvojových zemí.

K úředníkům zemí Maďarska, Chorvatska, Lotyšska nebo Číny se finanční prostředky dostávaly z účtů třetích stran formou darů či hotovosti. Například pro vysoké státní úředníky z Ruska si koncern Daimler vyčlenil až 3 miliony eur. Zajímavostí ale je, že z účetního hlediska bylo všechno vlastně v pořádku a auditoři na nic nepřišli.

Až v roce 2005, kdy americké úřady začaly s vyšetřováním společnosti, bylo zrušeno na 200 účtů „třetích stran“, o kterých se vědělo a bylo na ně již v minulosti několikrát upozorňováno nezávislými auditory společnosti Chrysler (jen připomeneme, že Chrysler v té době tvořil s Daimlerem jeden koncern).

Společnost Mercedes-Benz si aspoň částečně očistila pověst propuštěním 45 zaměstnanců, kteří byli do úplatkářské aféry zapleteni, a také zaplacením pokuty, čímž se vyhne dalšímu soudnímu popotahování. Otázkou ale zůstává, zda je to jen Mercedes, nebo jestli je tohle naprosto běžná praxe v celém autoprůmyslu…

autoweb.cz

7.4.2010 7:50

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist