Mercedes-Benz Biome: Srdce na pravém místě

Ve Stuttgartu prý chystají další superpsort, tentokrát konečně s motorem uprostřed. Jak by mohl vypadat, ukázala studie Biome z Los Angeles.

Zprávy zatím berte s rezervou, jde spíš o spekulace, nicméně Mercedes-Benz prý chystá auto s motorem uprostřed. Mělo by jít o úsporný, přesto rychlý a zábavný stroj. Stuttgart údajně přesvědčilo rozhodnutí BMW, které chystá výrobu konceptu Vision EfficientDynamics. Daimler má k dispozici i vhodný odrazový můstek – studii Biome, představenou při designové soutěži na autosalonu v Los Angeles.Mercedes se se svým autem nakonec nezúčastnil, vyklidil pole dvěma sesterským značkám, SmartuMaybachu. Přesto postavil Biome v životní velikosti, byť jen jako model. Auto nemá – ani teoreticky – žádné rozumné pohonné ústrojí, spaluje tajemný BioNectar 4534 a podstatnou část jeho výfukových plynů tvoří čistý kyslík.

Biome však může ukázat směr, jímž se bude Mercedes ubírat. Je totiž navržený s ohledem na případnou výrobu. A Vision ED od BMW je také velmi originální, ve Stuttgartu by proto mohli nechat designérům volnější ruku než obvykle. Auto se každopádně bude muset změnit, s šířkou dva a půl metru je příliš široké, neprojelo by mezi pouličními ostrůvky postavenými podle předpisů EU.Udržet délku čtyři metry a čtyři centimetry, stejně jako hmotnost 454 kilogramů, zřejmě nebude v silách konstruktérů. Netěšte se ani na výšku 1,2 metru a uspořádání se čtyřmi sedadly. Místo vzadu uprostřed pravděpodobně zmizí a Mercedes Biome uveze tři lidi v uspořádání po vzoru McLarenu F1. Nebo dostane zcela konvenční dvoumístnou kabinu.

Na dýchatelné zplodiny nevsázejte. Co bude s karoserií Biome je však mnohem těžší otázka. Na konzervativní Mercedes vypadá odvážně, ale doba podobným projektům přeje. Ve Stuttgartu mají nejméně jeden další důvod nechat se unést: BMW Vision EfficientDynamics. Jak s ním naloží, uvidíme v roce 2015.

autoweb.cz

3.12.2010 6:50

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist