Mazda patentovala nový Wankel Skyactiv-R! Znamená to nástupce RX-8?

Mazda se rotačního motoru nikdy definitivně nevzdala, nyní mu však možná konečně vdechne nový život.

Je tak trochu veřejným tajemstvím, že Mazda koncept rotačního motoru nikdy definitivně neopustila a stále pracuje na nové generaci Wankelova motoru. V souvislosti s tím se také čas od času vyrojí spekulace ohledně nástupce Mazdy RX-8.

Šuškanda ovšem nyní nabírá poněkud reálnějších obrysů, Mazda totiž v USA patentovala nový Wankelův motor nazvaný Skyactiv-R. Patentové dokumenty jsou plné nudných technických specifikací, nicméně několik zajímvých skutečností se mezi řádky dočteme.

Oproti staré jednotce 13B o objemu 1,3 litru, která poskytovala výkon 232 koní, má nový motor o 23 % větší objem, tedy 1,6 litru, a díky přeplňování turbodmychadlem slibuje výkon až 400 koní. To zní velmi, velmi slibně.

Wankely se vždy mohly chlubit vysokým výkonem z malého objemu, ovšem za cenu vyšší spotřeby paliva a především svých vlastních vnitřností. Ostatně to také bylo – vedle nemožnosti vyhovět novým emisním limitům – jedním z hlavních důvodů, proč RX-8 skončila.

Mazda však celou dobu intenzivně pracuje na tom, aby se všech těchto neduhů rotačního motoru zbavila, a zdá se, že by se jí to konečně mohlo podařit. Další generaci Mazdy RX-8 totiž moc chceme!

Zdroj: Car and DriverUnited States Patent and Trademark Office

7.4.2016 8:00| autor: Hugo Kottás

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist