Mazda nechce dvouspojkové automaty

Japonská automobilka se brání zavádění dvouspojkových převodovek a raději se soustředí na vývoj klasických automatů. Jsou prý lepší.

Technici automobilky Mazda prozradili, že se jim dvouspojková automatická převodovka nezdá jako ideální pro jejich auta. Rozhodli se proto nevyvíjet dvouspojkovou skříň a raději se zaměřují na zdokonalení klasických automatů s hydrodynamickým měničem, ve kterých se prý skrývá větší potenciál.

Mazda věří, že jsou dvouspojkové převodovky moc choulostivé a že jejich řazení není tak plynulé. Vývoji se nelíbí cukání převodovky při rozjezdu či prudké akceleraci a příliš velké výkyvy ve změnách přenosu síly při řazení. Stejně tak chce Mazda opustit převodovky CVT s plynule měnitelným převodem, které jsou poměrně nefektivní a hlavně pomalé.Mazda vidí budoucnost v kompaktních převodovkách s hydrodynamickým měničem, které budou obsahovat ještě vícelamelovou spojku – podobně jako sedmistupňový automat od mercedesu. Díky spojce se eliminují ztráty v měniči a řazení bude stejně rychlé jako u dvouspojkové převodovky, zatímco bude změna rychlosti plynulejší a zejména rozjezd bude příjemnější.

Nové kompaktní automaty mají pomocí většího počtu rychlostních stupňů přinést ještě vyšší efektivitu a výrazně lepší dynamiku. Příkladem muže být třeba nová devítistupňová převodovka od ZF, která je určena právě pro malá auta s malým motorem vpředu a pohonem předních kol.

autoweb.cz

11.8.2011 8:30

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist