Mazda Kabura

Atraktivní, ale přitom dostupné kupé s pohonem zadních kol a interiérem 3+1 má Mazdě přilákat mladé zákazníky.

Mazda v Detroitu vystavuje předem avizovaný koncept sportovního kupé Kabura, které je prvním projektem vedeným 37-letým designérem Franzem von Holzhausenem, který do Mazdy přešel od GM loni v únoru.

Podle nedávného průzkumu jsou zákazníci Mazdy na severoamerickém trhu druzí nejmladší (průměr 41 let), takže je pochopitelné, že se Mazda snaží tento potenciál co nejlépe zužitkovat. Přichází tedy s konceptem kupé s klasickým uspořádáním (motor vpředu, pohon zadních kol) a atraktivním vzhledem, ale přitom s kompaktními rozměry, cenově dostupnou technikou a dostatkem místa v interiéru.

Pohon Kabury má na starost dvoulitrový šestnáctiventilový čtyřválec MZR spojený s šestistupňovou manuální převodovkou. Design exteriéru zaujme výrazně vystouplými blatníky, prosklenou kapotou a čelním sklem, zasahujícím bez přerušení až hluboko do střechy. Karoserie je dlouhá 4050 mm, široká 1780 mm a vysoká 1280 mm při rozvoru 2550 mm. Tvůrci se netradičně rozhodli pro různě velká kola – vpředu jsou 245/35 R19, vzadu pak 245/35 R20.

Velmi zajímavě je řešený interiéru. Z průzkumu mezi mladými zákazníky vyplynulo, že většina potřebuje pohodlně převážet jednoho až dva pasažéry, výjimečně čtvrtého. Mazda tedy u Kabury uplatnila namísto tradičního uspořádání 2+2 inovativní 3+1. Díky minimalizaci přístrojové desky bylo posunuto sedadlo spolujezdce dopředu, což uvolnilo místo pro nohy a ramena pasažéra vzadu. Přístup k jeho místu navíc na pravé straně usnadňují dveře ve stylu RX-8. Vlevo za řidičem je nouzové sedadlo pro čtvrtého cestujícího.

Podle Mazdy se s výrobou Kabury nepočítá, ale některé prvky se v budoucnu mohou objevit na kupé v duchu Zoom-Zoom, které se velikostí zařadí mezi MX-5 a RX-8.

Jan Cacek

9.1.2006 2:46
Více o tématu: DetroitMazda

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist