Máte v zimě letní pneumatiky? Pozor na pojišťovny!

Téma letních a zimních pneumatik už jsme tady mnohokrát řešili a tohle je další pohled na problematiku. A bitý je opět... nevinný řidič.

Pokud máte zájem, určitě v našem archivu najdete dostatek článků, které vám pomohou odpovědět na většinu otázek spojených právě s výměnou pneumatik a s jejich provozováním.

Tohle je upozornění na jeden konkrétní fenomén, který se s (ne)používáním zimních pneumatik v zimě začíná na našem trhu zabydlovat – pojišťovny začínají automaticky krátit pojistné plnění při dopravních nehodách v případě řidičům jezdících v zimě na letních pneumatikách, ve chvílích, kdy dopravní nehodu nezavinili.Řidič se tím, že nemá „povinné“ zimní gumy může dostat snadno do situace, kdy, přestože není viníkem nehody, škody na jeho vozidle mu nebudou proplaceny v plné výši.

Chcete příklad? Tím klasickým může být například jízda v koloně. Pokud řidič za vámi nedobrzdí a narazí do vašeho auta, pak očekáváte, že škodu zaplatí jeho pojišťovna. Tedy pojišťovna viníka. Chyba lávky! Podle našich informací se objevuje stále více a více případů, kdy, pokud máte letní pneumatiky, může být vše jinak. Pojišťovna viníka totiž může s odkazem na nedodržení zákona snížit pojistné plnění přesto, že v této situaci jste poškozeným.Zjednodušeně řečeno, pojišťovna přestává zjišťovat, kdo je skutečným viníkem, asi jako u nehod s prokázáním alkoholu v krvi. Opírá se při tom o zákon o takzvaných zimních pneumatikách a automaticky snižuje pojistné plnění mnohdy o desítky procent.

V extrémním (a za vlasy přitaženém) případě tak při přejezdu domů z 200 metrů vzdáleného obchodu, pokud vyrazíte na „letňákách,“ a narazí do vás jiné auto tak, že vám vznikne totální škoda, můžete přijít o auto a protože budete mít letní pneumatiky, za ohoblovanou pojistku si koupíte maximálně sáňky.

DOPORUČUJEME: Zákon a tzv. povinné zimní pneumatiky

Jakkoli vám nechceme podsouvat to, abyste v zimních měsících, ve kterých zimní vločku vidíte maximálně jako výzdobu ve výlohách, opotřebovávali své zimní obutí, upozorňujeme na tuto skutečnost jako na další souvislost s kontroverzním a nejednoznačným zákonem o tzv. zimních pneumatikách.

Autoweb.cz, zdroj Sdružení pomoc poškozeným

24.12.2016 8:20

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist