Mad Max se vrátil!

Prohlédněte si nejnovější stíhací speciál pro australskou policii.

Za kultovní se dnes označuje kdejaký film – stačí, když se v něm kouří marihuana, sekají hlavy nebo hlavní postavy mluví rádoby počítačovou hantýrkou. Původní Mad Max je ale kult se vším všudy. Jestli jste ho nikdy neviděli (což je neodpustitelné), stačí shlédnout úvodní honičku, abyste pochopili. Mimochodem, před uvedením ve Spojených státech byl film kompletně nadabován, protože americkému distributorovi připadala australská mluva příliš legrační, než aby diváci brali film vážně.

Mezitím se změnila spousta věcí. Mel Gibson se naučil mluvit s americkým přízvukem a věšet se na kříž, automobilové honičky do filmů se tvoří v supervýkonných počítačích, australská policie přesedlala na motorky… ale záliba ve speciálních policejních ‚stíhačích“ neopouští protinožce ani téměř tři dekády po natočení Šíleného Maxe. Tohle je „Emergency Service Concept Car“, neboli koncept automobilu pro bezpečnostní složky. Na vývoji se podílela australská Národní agentura pro bezpečnost spolu s firmami Holden a Motorola.

V éře Mad Maxe sočíval vývoj policejního speciálu v montáži gigantického kompresoru. Doba pokročila: výzkumníci se nesoustředili na zvyšování výkonu, ale hledali cesty, jak zabránit vybíjení baterie a přehřívání interiéru kvůli přítomnosti mnoha elektronických zařízení. Řešením se ukázal být výkonný centrální počítač s hlasovým ovládáním.

Palubní výbava vozu obsahuje systém pro automatické rozpoznávání registračních značek (podobný mají i Fordy Mondeo české policie), tři kamery a zařízení, které umožňuje vyslat zprávu do audio aparatury jiného auta. (Až jednou z reproduktorů vašeho vozu uslyšíte místo oblíbeného rádia Proglas hlášení: „Jménem republiky: okamžitě zpomalte pod 200 km/h a počkejte na nás!“, raději poslechněte.) Nechybí ani systém vystřelování šipek s GPS přijímačem pro bezpečné sledování unikajících Nočních jezdců.

Kdyby měl tohle auto Max, mohl si odpustit teatrální honičky, Noční jezdec by nezaklepal svými vysokými jezdeckými botami a rozezlení motorkáři by nezabili Maxovu ženu a dítě. Ještěže v sedmdesátých letech tyhle elektronické vymoženosti neexistovaly – přišli bychom o jeden nezapomenutelný film…

Foto: Courier Mail

autoweb.cz

3.1.2008 9:29

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist