lze-zakazat-koureni-ci-svaceni-za-volantem-352x198.jpg

Lze zakázat kouření či svačení za volantem?

poradna

Jak se dívá zákon na telefonování, víme. Ale může řidič při řízení auta jíst, pít, kouřit, případně se jiným způsobem nevěnovat řízení?

Diskuze

17 komentářů

  mk

  To je jednoduché. Pokud bude zakázáno za jízdy jíst a pít, tak není problém dát si za jízdy infuzi a mít volné ruce 🙂

  Blaster

  tak to je potom jedenie sushi s palickami za volantom bezpecnejsie ako telefonovanie?

  UnLife

  Dobrý den, pane doktore, chtěl jsem Vám poslat dotaz přímo do právní poradny, ale tento článek k tomu rovnou vybízí. V případě, že bych používal za jízdy mobilní telefon (ale nedržel bych ho u ucha), šlo by argumentovat používáním navigačního softwaru, když používání klasických navigací zakázáno není? (pokud by samozřejmě policie prokázala, že jsem telefon za jízdy používal).

  UnLife

  Dobrý den, pane doktore, chtěl jsem Vám poslat dotaz přímo do právní poradny, ale tento článek k tomu rovnou vybízí. V případě, že bych používal za jízdy mobilní telefon (ale nedržel bych ho u ucha), šlo by argumentovat používáním navigačního softwaru, když používání klasických navigací zakázáno není? (pokud by samozřejmě policie prokázala, že jsem telefon za jízdy používal).

  Řidič iFos

  Nejsem právník, ale pokud vím, tak vy telefon používat můžete, ale nesmíte ho nijak držet:

  § 7 (1) Řidič nesmí c) při jízdě vozidlem držet v ruce nebo jiným způsobem telefonní přístroj nebo jiné hovorové nebo záznamové zařízení

  Honza

  A když někdo bude mít mobil ve stojánku na palubce a přitom bude psát smsku za jízdy. Je to legální? Na jednu stranu žádné zařízení nedrží v ruce ani hlavou u ramene.
  Ovšem občas soud řekne, že se musí použít logický výklad právní normy, nikoli gramatický jako např. zde: As 24/2006-86.

  Tak jak to tedy bude?

  Anife

  A múšo koužit dyš sem spolu jestkyně?

  UnLife

  To máte pravdu, ale navigaci v ruce držet můžu,m resp. není to nikde přímo zakázané, a policie těžko vyargumentuje, že jsem se nevěnoval dostatečně řízení… a pokud budu mít na telefonu vypnutý příjem GSM sítě a pojedu pouze na GPS chip, jedná se o telefonní přístroj?

  Řidič iFos

  Opakuji – nejsem právník! Ale sám bych v takovém případě (pokud možno s pomocí právníka) tuhle argumentaci asi zkusil. S jakým výsledkem ovšem netuším. Sám doufám, že nám zde na to odpoví pan doktor Beran.

  Řidič iFos

  Viz má odpověd panu Honzovi 03.10 2011, 19:00
  Já sám používám pevné HF, SMS za jízdy vůbec neřeším a telefon mám při použití navigace v držáku na bočním trojúhelníkovém nestahovacím okénku mimo zorné pole předního okna (tu přesnou specifikaci píši pro případné rejpaly)

  CD

  Stejně jako je tomu u posuzování toho co je ovoce a co je zelenina (viz spor o rajče a meloun), jedinná a dostatečná právní úprava je v celní deklaraci. Co je pro potřeby celního úřadu telefon, je telefon i pro ostatní a pod.

  Mě to napadlo tak všeobecně, jak by se asi takový případ řešil. Samozřejmě, že jsem Vás nechtěl obvinit z psaní sms za jízdy, jestli to tak vyznělo, tak se omlouvám:-)

  Blaster

  pripoutana tezko…

  KROKODYL

  A spoutana? 😀

  Řidič iFos

  Ne, ne – v pohodě – to vůbec nebylo na Vás. Jen jsem se už trošku naučil, že někteří diskutéři nesouhlasící s nějakým názorem sice nemají žádné argumenty, ale o to víc vkládají do příspěvku oponenta něco co tam vůbec není a pak ten svůj vlastní výmysl slavnostně rozcupují 😉 Ten dodatek byl tudíž věnován právě jim, abychom si ušetřili jednu zcela zbytečnou větev … 😉

  Tomáš Beran

  To máte tak. Zákonodárce toužil něco postihnout, ale narazil na realitu. Když by tam totiž bylo napsáno, že se nesmí jen telefonovat nebo SMSkovat nebo netit, tak budou všichni tvrdit, že netelefonovali, ale že telefon jen drželi. Takže si to zjednodušil, aby postihnul cokoliv, jakkoli samotné držení telefonu by nemuselo vadit, protže řidič může za jízdy držet řadu věcí a nebude tím porušovat pravidla.

  Shrnuto a podtrženo, Vaši argumentaci bych raději nezkoušel, protože současné znění dopadá i jen na samotné držení. Musel byste se jedině složitě pouštět do argumentace za použíti materiálního aspektu, že samotné držení vlastně žádný právem chráněný zájem neohrozilo, ale to může být velmi tenký led.

  Budiž tento případ klasickou ukázkou toho, jak v právu při kácení lesa létají třísky. Je to jeho nedokonalost, kterou odstranit asi ani nelze, takže se s případy, které se chtějí postihovat svezou i případy, kde to nutné není.

  Tomáš Beran

  V autě ano.

Zpět na článek

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist